Sections

Weather Forecast

Close

Filings close for city offices

WORTHINGTON -- Worthington voters will chose between incumbent city office holders and their challengers in the two contested races in this year's general election. All the positions are four-year terms.

For the office of mayor, Carol Culver will challenge incumbent Alan Oberloh, who has served as mayor since January 2003. Michael Kuhle, who is completing his term as Alderman Ward 2, has filed for re-election and will be challenged by Roger Nelson, a former city councilman defeated by Kuhle in 2006. Incumbent Ronald Wood will run unopposed for the Alderman Ward 1 position.

The candidates for Worthington city offices will be profiled in an upcoming Daily Globe edition.

The following people have filed for local office in area counties:

Cottonwood County:

Bingham Lake: Mayor, David Durst, Darren Kalvig; council members (2), Marv Bretzman, Mark Redman

Comfrey: Mayor, Gary Richter; council member (2), Darlene Arnsdorf, Robert Herrig

Jeffers: Mayor, Brad Prins; council member (2), Shawna Dorr-Jones, Sheila Ryker

Mountain Lake: Mayor, Dean Janzen; council member (2), Ronald Patrick, Brian Schultz

Storden: Mayor, Larry Schwarting; council member (2), Marcus Determan, Travis Halland, Pat Pederson, Leon Stalls, Gale Swenson.

Westbrook: Mayor, Rocky Kolar; council member (2), Janet Johnson, David P. Moriarty

Windom: council member at large, Brian Lee Cooley, Frank Nelson, Bradley G. Powers; council member, ward 1, Norman D. Bedner, Dominic Jones; ward 2, Frank Dorpinghaus, Kelsey D. Fossing, Bradley L. Olson, Bruce G. Olson.

Jackson County:

Alpha: Mayor, Timothy Cain; council member (2), Krystal Preuss, Elmer Welch

Heron Lake: Mayor, Wayne Rasche, Danny R. Shumway; council member (2), Roy R. Fitzhenry, Kathy Krueger, Kevin C. Leopold, Kenneth R. Stenzel

Jackson: Mayor, James Mitchell Jasper, Wayne Walter; council member, ward 1, Dennis Hunwardsen, Brad Perkins, Chad D. Petersen; ward 2 (2), Ken Temple, Chris Vee

Lakefield: Mayor, Darrell Nissen; council member (2), Bruce Bakalyar, Andrea Monson, Brent Pavelko, Kenneth Rodenberg

Okabena: Mayor, Kevin Nelson; council member (2), Lance Haberman, Les R. Ruthenbeck

Wilder: Mayor, Shane A. Bramstedt, Kenny Hunter; council member (2), Reid Johnson, Tom Myrvold; council member, Micky Masters

Murray County:

Avoca: Mayor, Roger Lindmeier, council member (2), Philip Olson, Justine Wettschreck

Chandler: Mayor, A. Gary Stoner; council member (2), Leroy A. Buys

Currie: Mayor, Thomas W. Noerenberg, Karen Johansen; council member (2), Dwight Koster, Eugene Short

Dovray: Mayor, name; council member (2), none

Fulda: Mayor, Gregg Ommen, Dave Thiner; council member (2), Chuck Lursen, Timothy J. Roberts, Mary Magnus, Brian Gass

Hadley: Mayor, Richard Like; council member (2), Nick Pieske

Iona: Mayor, Marlene T. Brown; council member (2), none

Lake Wilson: council member (2), Michael L. Chapman

Slayton: Mayor, Miron Carney; council member (2), Leland Lokker, Dean Streff

Nobles County:

Adrian: Mayor, John W. Faber, Robert Wiese; council member (2), Dennis W. Kruger, Ronald Lonneman

Bigelow: Mayor, none; council member (2), Stacie L. Golombiecki, Robert Paplow

Brewster: Mayor, Randy Schmitz; council member (2), Chad Cummings, Ron Iverson, Russell Schuck

Dundee: Mayor, Wayne Paplow; council member (2), Leslie Engler, Randy Rindfleisch, Tony Vanden Bosch

Ellsworth: Mayor, Tasha Domeyer, Sandra Sanders; council member (2), Richard Gaul, Lisa Huisman, Glen Meester, Michael Nolte

Kinbrae: None

Lismore: council member (2), Dan Diekmann Jr., Jennifer Rahe

Round Lake: Council member (2), Courtland H. Baumgard, Donna L. Watje

Rushmore: Mayor, Gregg Harberts; council member (2), Carol Hieronimus, Shirley Vis

Wilmont: Mayor, David J. Balster, Daryl Behrends; council member (2), Jim Balster, Dennis Hebig, George Hoffman

Worthington: Mayor, Carol Culver, Alan Oberloh; council member, ward 1, Ronald Wood; ward 2, Michael Kuhle, Roger E. Nelson

Pipestone County:

Edgerton: Mayor, Jim Achterhoff; council member (2), Dennis Bleyenburg, John Ruiter

Hatfield: None

Holland: Mayor, Randy Kor; council member, Deb Gerdes; city treasurer, Darlene Thomssen

Ihlen: None

Jasper: Mayor, Les Nath; council member (2), Glenn Bolkema, Ilene Debates, Pete Johnson, Helmuth Luehmann, Darwin Wallenburg

Pipestone: Mayor, Laurie Ness, Susan E. Wienands; council member (2), Harry L. Hansen, Sharri Paige, Jacqui Pribyl, Jim Stout

Ruthton: Mayor, David Steuart; council member (2), Terry Baumgard, Wayne Dagel, Michael Rothmeier, Stan Townsend, Harvey Velasquez

Trosky: Mayor, Jeff Carstensen; city clerk, Cynthia Klumper; council member, Lyle Schiebout

Woodstock: Mayor, Mike Manderscheid; council member (2), Jim Anderson, Nancy Janssen, Harvey Reder

Rock County:

Beaver Creek: Mayor, Carolyn Deboer; council member (2), Pat Bender, Sherri Holthaus;

Hardwick: Mayor, Janyce A. Baustian, John Victor Javner, Bradley Pagel; council member (2), Ryan Bullerman, John E. De Valk, Scott Edwards, Michael Lemay Lindsey, Crystal Swenson, Mike Tunnissen; council member special election, Bob Heitman

Hills: Council member (2), Keith Elbers, Alan Leenderts

Jasper: Mayor, Les Nath; council member (2), Glenn Bolkema, Ilene Debates, Pete Johnson, Helmuth Luehmann, Darwin Wallenburg

Kanaranzi: None

Kenneth: Mayor, Delbert Gangestad

Luverne: Mayor, Patrick T. Baustian; Council Member Ward 1, C.Clyde Johnson, Caroline Thorson; council member, ward 2, Jody J. Reisch

Magnolia: Mayor, Fabian Deutsch; council member (2), Gary Lee, Dennis William Madison; council member, special election, Robert Somnis

Steen: Mayor, Melvin Van Batavia; council member (2), Brad Bosch

Advertisement
randomness