Weather Forecast


PA girls, T-M-B boys win MCC Invite

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Worthington,Minnesota 56187
Daily Globe
(507) 376-5202 customer support
PA girls, T-M-B boys win MCC Invite
Worthington Minnesota 300 11th Street / P.O. Box 639 56187

SLAYTON -- Pipestone Area's girls had six first-place finishes and scored 130 points Monday to win the Murray County Central Invitational track and field meet.


Canby was second with 120 points, while Russell-Tyler-Ruthton (57.5) edged Fulda (55.5) for third place.

Adrian (54), MCC (51) and Southwest Christian (46) were right behind, while Tracy-Milroy-Balaton rounded out the eight-team field with 13 points.

PA's Bree Woelber captured a pair of first-place finishes, winning the 100 meter hurdles (15.73) and the 300 meter hurdles (47.19). She was also third in the long jump with a leap of 15-5½.

Woelber's teammate Courtnie Evans was second in both hurdle events (100, 16.97; 300, 50.37), and also was the runner-up in the triple jump (31-10).

Amanda Schoonhoven (1600 meter run, 5:46.25), Ann Dykstra (3200 meter run, 12:42.12) and Alyssa Petterson (100 meter dash, 13.75) also won an event for PA, while the Arrows' 4x400 meter relay team won with a time of 4:11.85.

Fulda's Amy Paulzine had a big day in the throwing events, as she won the discus and was second in the shot put with tosses of 114-1 and 33-1½, respectively.

Erica Drealan was third in the 3200 with a time of 13:03.81 for Fulda, and teammate Michelle Goedtke was third in the 100 hurdles with a time of 17.97.

Adrian's Leslie Stover claimed the gold medal in the 800 meter run, as she clocked in at 2:29.46. Hailee Heitkamp was third in the 300 hurdles (52.83) and fourth in the 100 hurdles (18.19), while Erica Thier placed third in the 400 meter dash (1:03.85) for the Dragons.

MCC's Colleen Everson was a triple-event winner, taking the long jump (16-4½), triple jump (36-2½) and 200 meter dash (26.18) titles. Alyssa Schmidt claimed second place in the 400 with a time of 1:03.50.

SWC's Kayla Broekhuis was second in the 800 with a time of 2:30.11, while Brianna Spronk was fourth in the 400 (1:05.08).

T-M-B's M'Hesi Haugen won the high jump with her jump of 4-10.


Southwest Christian's Nicholas Pfeifle recorded two individual first places and a second place, but it was Tracy-Milroy-Balaton/Yankton that was victorious as a team Monday at the MCC Invitational.

T-M-B/Y finished with 101 points, while SWC finished second with 95.5. Adrian finished third with 86, while PA finished fourth with 83.5. Fulda (69) and MCC (63) finished fifth and sixth.

Pfeifle won the 100 meter dash in a time of 11.76, while Jun Kondo (T-M-B/Y) finished second with a time of 11.86.

Pfeifle was also victorious in the 200 meter dash (23.24) and finished second in the triple jump (38-3).

Devin Kuehne (Fulda) was victorious in the triple jump with a distance of 39-3, while SWC's Tyler VanSchepen finished third to give the Eagles second and third.

While Kuehne finished first in the triple jump, he finished third behind PA's Colin Cooper (24.23) in the 200 meter dash (25.3).

T-M-B/Y's Dalton Kirk was also a multiple winner. He won the 300 hurdles (43.4), edging PA's Gathin Veldhuizen (44.47) and SWC's Brooks Knutson (44.49).

Kirk also won the 110 meter hurdles (16.48) and finished ahead of MCC's Tyler Wasberg (16.74) and Knutson (17.31). Wasberg was able to capture a first individually with a jump of 5-10 in the high jump.

It was in the relays where T-M-B/Y proved to be superior.

The Panthers won the 4x100, the 4x200 and finished second to Adrian in the 4x400 meter relay.

SWC won the 4x800 meter relay, with Adrian finishing second.

The Dragons had a pair of 1-2 finishes in the 400 meter dash and the 800 meter run.

Derik Everett and Ajuda Alwal finished first and second, respectively, in the 400 meter dash, while it was Adrian teammates Nate Reyne and Jarod Boltjes that took home first and second place in the 800 meter run.

Ryan Tholen finished first in the 1600 meter run with a time of 4:53.21, while Corey Vis (SWC) finished first in the 3200 meter run with a time of 11:11.60.

T-M-B/Y's Steve Paradis jumped 19-1 in the long jump to edge Fulda's Derrick Hotovec (19), while PA's Derek Sumption (132-10) and SWC's Tyler Mouw (45-7.75) won the discus and the shot put, respectively.