Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Several file for county offices

Email Sign up for Breaking News Alerts
news Worthington, 56187
Worthington Minnesota 300 11th Street / P.O. Box 639 56187

The deadline for applying for county-level elected office was Wednesday.

The following individuals have filed for candidacy:

Cottonwood County County Commissioner, District 1: James Schmidt

Advertisement
Advertisement

County Commissioner, District 3: Donna Gravely, Tom White

County Commissioner, District 5: Tom Appel, Randy Sawatzky

County Auditor/Treasurer: Jan Johnson

County Recorder: Kathy Kretsch

County Sheriff: Jason Purrington

County Attorney: Nick Anderson

Soil and Water Supervisor, District 1: Clark Lingbeek

Soil and Water Supervisor, District 3: Daryl Tasler

Jackson County County Commissioner, District 2: Don Wachal, Gary Willink

County Commissioner, District 4: Kim Hummel

County Auditor/Treasurer: Kevin Nordquist

County Recorder: Becky McCann

County Sheriff: Roger Hawkinson

County Attorney: Philip Elbert, Sherry Haley

Soil and Water Supervisor, District 2: Dan Riley

Soil and Water Supervisor, District 4: Paul Nelson

Murray County County Commissioner, District 3: Gerald Magnus

County Commissioner, District 4: Bill Belanger, Glenn Kluis, Ken Leas, Bradley Pagel, Holly Wrenn-Wicklander

County Auditor/Treasurer: Heidi Winter

County Recorder: Evey Larson, Pamela Schreier

County Sheriff: Steve Telkamp

County Attorney: Lynn Johnson, Travis Smith

Soil and Water Supervisor, District 1: Paul Posthuma

Soil and Water Supervisor, District 2: Gary Brinks

Nobles County County Commissioner, District 2: Gene Metz

County Commissioner, District 5: Donald Linssen

County Auditor/Treasurer: Beth Van Hove

County Recorder: Lynn Wilson

County Sheriff: Kent Wilkening

County Attorney: Kathleen Kusz

Soil and Water Supervisor, District 4: Rick Nelsen

Soil and Water Supervisor, District 5: Paul Langseth

Pipestone County County Commissioner, District 2: Robert Bell, Les Nath

County Commissioner, District 4: Gary Gillin, Daniel Wildermuth

County Auditor: Tyler Reisch, Amanda Sandy

County Treasurer: Steve Weets

County Recorder: Mary Ann DeGroot

County Sheriff: Keith Vreeman, Derek Wellnitz

County Attorney: Damian Sandy

County Coroner: Larry Christensen

Soil and Water Supervisor, District 4: William Folger, Elisabeth Roelofs

Soil and Water Supervisor, District 5: Arvin Pater

Rock County County Commissioner, District 2: Stan Williamson

County Commissioner, District 4: Daniel Nath, Sherri Thompson

County Sheriff: Evan Verbrugge

County Attorney: Donald Klosterbuer

Soil and Water Supervisor, District 2: Alex Miller, Joshua Ossefoort

Soil and Water Supervisor, District 5: Angie Raatz

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness