Sections

Weather Forecast

Close

STINGRAY SWIMMING: Stingrays take on Austin, Shoreview and Mankato

AUSTIN -- Cameron Jenson qualified for the regional meet in two events as the Worthington Stingrays swam against Shoreview, Mankato and Austin on Saturday at Austin.

YOUTH SWIMMING

Saturday

Teams: Austin, Worthington,

Mankato, Shoreview

At Austin

WORTHINGTON RESULTS

Boys

Individuals

8-and-under

Mason Schmidt, 25 freestyle, seventh, 24.37; 25 backstroke, fourth, 28.78; 50 freestyle 57.97.

Charlie Swift, 25 freestyle, 10th, 27.43; 25 backstroke, fifth, 29.23; 50 freestyle, eighth, 1:05.89.

John Swift, 25 freestyle, fifth, 21.87; 50 freestyle, third, 48.34.

10-and-under

Sammy Farra, 50 freestyle, eighth, 41.45; 100 individual medley, fourth, 1:52.45; 100 freestyle, third, 1:47.19.

Nick Freese, 50 freestyle, fourth, 39.64; 50 backstroke, third, 44.65; 50 breaststroke, sixth, 1:01.96.

Cayden Lapointe, 50 freestyle, 14th, 58.13; 50 backstroke, DQ; 50 breaststroke, eighth, 1:12.32.

John Swift, 50 backstroke, DQ.

12-and-under

Blaine Doeden, 50 freestyle, second, 32.69; 50 butterfly, first, 38.13; 50 breaststroke, second, 45.00.

Alex Cuate, 50 freestyle, seventh, 38.97; 100 freestyle, second, 1:25.40; 50 breaststroke, fourth, 50.08.

Anwar Farra, 50 freestyle, sixth, 37.64; 50 butterfly, fourth, 53.18; 50 breaststroke, third, 47.60.

Kyle Jannssen, 200 freestyle, second, 2:52.49; 50 freestyle, third, 33.23; 50 butterfly, second, 38.22.

14-and-under

Bryan Doeden, 50 freestyle, first, 27.98; 100 backstroke, first, 1:21.64; 100 freestyle, first, 1:02.45.

Cameron Jenson, 200 freestyle, first, 2:08.49 (regional qualifier); 200 individual medley, first, 2:29.47 (regional qualifier); 100 breaststroke, first, 1:22.59.

Nathan Johnson, 50 freestyle, second, 32.28; 100 freestyle, second, 1:17.37; 100 breaststroke, second, 1:28.31.

15-and-over

Levi Blanchard, 50 freestyle, fourth; 28.45; 100 freestyle, second, 1:10.78; 100 breaststroke, second, 1:27.17.

Ben Doeden, 100 individual medley, first, 1:14.93; 100 backstroke, DQ; 200 breaststroke, first, 3:11.95.

Gordy Moore, 50 freestyle, third, 27.33; 100 backstroke, DQ.

Dillon Pedersen, 50 freestyle, fifth, 29.67.

Logan Waldner, 50 freestyle, second, 26.75; 100 freestyle, first, 1:02.96.

Oliver Wolyniec, 50 freestyle, first, 26.14; 100 breaststroke, first. 1:16.83.

Relays

10-and-under

Worthington (Freese, Lapointe, Farra, Swift), 200 medley, second, 4:07.26.

Worthington (Farra, Swift, Lapointe, Freese), 200 freestyle, fourth, 3:22.36.

12-and-under

Worthington (Cuate, Farra, Doeden, Janssen), 200 medley, first, 2:46.80.

Worthington (Doeden, Farra, Cuate, Janssen), 200 freestyle, first, 2:24.52.

15-and-over

Worthington A (Moore, Wolyniec, Pedersen, Waldner), 200 medley, first, 2:11.33.

Worthington B (Doeden, Johnson, Doeden, Blanchard), 200 medley, second, 2:18.57.

Worthington A (Waldner, Moore, Blanchard, Wolyniec), 200 freestyle, first, 1:49.92.

Worthington B (Pedersen, Doeden, Doeden, Jenseon), 200 freestyle, second, 1:51.43.

Girls

Individuals

8-and-under

Gabrielle Chapulis, 25 backstroke, eighth, 27.75; 25 breastroke, fifth, 29.66; 25 breaststroke, seventh, 28.44.

Elliot Espenson, 25 freestyle, ninth, 23.15; 25 backstroke, fourth, 27.44; 25 breaststroke, seventh, 30.95.

Ashley Freese, 25 freestyle, 16th,

Advertisement