Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

STINGRAYS SWIMMING: Dorcey, Hockel qualify for regional meets

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Worthington, 56187
Worthington Minnesota 300 11th Street / P.O. Box 639 56187

WORTHINGTON -- Andrew Dorcey and Morgan Hockel swam regional-qualifying times during the Worthington Stingrays home meet against Austin, Spirit Lake and LeMars on Saturday.

Advertisement
Advertisement

Dorcey, 8, a first-year swimmer for Worthington, qualified for the regional meet individually in both the 25 and the 50 freestyle events.

He swam the 25 freestyle in 16.98 for a first-place finish before taking first in the 50 freestyle in 42.04.

Hockel, 14, a second-year Stingray from Windom, ended up second in the 50 freestyle, but her time of 29.88 landed her a regional spot.

Twenty-nine of 51 Stingrays set new personal bests during the meet.

Worthington's final regular season meet is Saturday, when the Stingrays host Mankato.

YOUTH SWIMMING

Saturday

Austin, Spirit Lake, LeMars

at Worthington

WORTHINGTON RESULTS

Boys

Individuals

8-and-under

Andrew Dorcey, 25 free, first, 16.98, regional qualifier; 25 fly, first, 24.95; 50 free, first, 42.04, regional qualifier.

Mason Schmidt, 25 free, 14th, 27.14; 25 back, ninth, 29.46; 50 free, eighth, 1:07.53.

Charlie Swift, 25 free, 13th, 25.11; 25 back, seventh, 29.11; 50 free, ninth, 1:56.12.

John Swift, 25 free, fifth, 19.19; 50 free, second, 46.88.

10-and-under

Gerrit Bos, 50 free, 10th, 52.30; 50 back, dq, 56.75; 100 free, fifth, 2:01.22.

Sammy Farra, 50 free, seventh, 45.27; 100 im, third, 1:59.67; 50 fly, second, 1:08.23.

Nick Freese, 50 free, fifth, 37.85; 50 back, fourth, 45.68; 50 breast, fourth, 1:02.13.

John Swift, 50 breast, sixth, 1:16.12.

12-and-under

Alex Cuate, 50 free, sixth, 34.40; 50 back, second, 45.05; 50 breast, fifth, 47.71.

Blaine Doeden, 50 free, second, 32.64; 100 im, fifth, 1:28.80, 50 fly, first, 36.39.

Anwar Farra, 50 free, ninth, 37.28; 50 fly, fifth, 53.69; 50 breast, fourth, 47.47.

Kyle Janssen, 200 free, second, 2:56.12; 50 free, fifth, 33.21; 50 fly, second, 40.94.

Max Langerud, 50 free, eighth, 36.40; 100 im, seventh, 1:41.15; 50 fly, third, 47.42.

14-and-under

Bryan Doeden, 50 free, second, 27.91; 100 back, second, 1:21.31; 100 free, first, 1:03.45.

Porter Elsing, 50 free, fourth 31.62; 100 free, second, 1:13.59; 100 breast, fourth, 1:40.72.

Cameron Jenson, 50 free, first, 26.13; 100 back, first; 1:10.96; 100 breast, ns.

Nathan Johnson, 50 free, fifth, 32.89; 100 free, third, 1:14.44; 100 breast, second, 1:27.09.

18-and-under

Dario Bartelmess, 50 free, sixth, 37.05; 100 breast, second, 1:31.15.

Levi Blanchard, 50 free, fourth, 28.04; 100 free, second, 1:04.86; 100 breast, ns.

Ben Doeden, 50 free, fifth, 29.75; 100 im, first, 1:18.45; 100 back, ns.

Gordy Moore, 50 free, second, 26.93; 100 back, second, 1:22.31; 100 free, ns.

Tim Skog, 200 free, first, 2:19.68; 50 free, first, 26.62; 100 back, first 1:13.42.

Relays

8-and-under

Worthington (C. Swift, J. Swift, Dorcey, Schmidt), 100 medley, second, 1:55.76.

12-and-under

Worthington A (Janssen, A. Farra, Doeden, Landerud), 200 medley, second, 2:41.60.

Worthington B (Freese, Cuate, S. Farra, Bos), 200 medley, fourth, 3:23.47.

Worthington A (Doeden, A. Farra, Langerud, Janssen), 200 free, first, 2:25.46.

Worthington B (Freese, S. Farra, Bos, Cuate), 200 free, third, 2:54.02.

14-and-under

Worthington (Doeden, Johnson, Jenson, Elsing), 200 medley, first, 2:17.51.

Worthington (Doeden, Johnson, Elsing, Jensen), 200 free, 2:00.39.

18-and-under

Worthington (Moore, Blanchard, Doeden, Skog), 200 medley, first, 2:13.57.

Worthington (Blanchard, Moore, Bartelmess, Skog), 200 free, 2:01.30.

Girls

Individuals

8-and-under

Olivia Barber, 25 free, 12th, 25.72; 25 fly, fourth, 34.70; 25 breast, fifth 34.65.

Gabrielle Chapulis, 25 free, sixth, 22.57; 25 back, seventh, 28.19; 25 breast, second, 30.69.

Elliot Espenson, 25 free, fifth, 22.25; 25 back, fifth, 26.67; 25 breast, first, 30.23.

Jenni Flores, 25 free, ns; 25 back, ns; 25 breast, ns.

Ashley Freese, 25 free, 15th, 29.79; 25 back, 13th, 35.98; 50 free, fifth 1:14.23.

Ivy Jenson, 25 free, 10th, 24.37; 25 fly, fifth, 37.76; 25 breast, seventh, 39.58.

Kendall Nixon, 25 free, seventh, 23.75; 50 free, third, 1:00.03; 25 breast, third, 32.95.

Bailey Ponto, 25 free, 16th, 30.03; 25 back, 11th, 34.98; 25 breast, ninth, 44.84.

Marah Purdy, 25 free, third, 20.96; 25 back, sixth, 25 fly, second, 31.97.

10-and-under

Gracie Barber, 50 free, 13th, 48.52; 50 fly, sixth, 1:05.07; 50 breast, third 57.12.

Mackenzie Hockel, 50 free, seventh, 41.99; 100 im, second, 1:42.19; 50 breast, first, 54.52.

Taylor Ponto, 50 free, 15th, 52.57; 50 back, eighth, 1:09.52; 50 breast, fourth, 58.77.

Madisyn Shreiner, 50 free, 10th, 45.08; 50 back, sixth, 57.45; 50 breast, sixth, 1:03.62.

Sophie Wietzema, 50 free, second, 37.92; 100 im, first, 1:36.10; 100 free, first, 1:31.35.

12-and-under

Cheyene Bos, 50 free, 14th, 41.82; 50 back, 47.10; 50 breast, 10th, 55.57.

Lexi Freese, 50 free, 15th, 46.24; 50 back, seventh, 1:02.10; 50 breast, 11th, 1:02.18.

Mia Hockel, 50 free, 13th, 37.62; 100 im, sixth, 1:39.72; 50 breast, seventh, 49.61.

Chloe Klassen, 50 free, 12th, 37.06; 50 back, fifth, 47.06; 50 breast, ninth, 51.74.

Grace Moody, 50 free, ninth, 35.61; 100 free, fourth, 1:23.48; 50 breast, sixth, 48.68.

Hannah Rahn, 50 free, fifth, 33.54; 50 back, second, 43.78; 50 breast, fifth, 47.02.

Madison Schmidt, 50 free, seventh, 35.07; 100 im, fourth, 1:32.12; 50 breast, fourth, 45.62.

14-and-under

Daniella Flores, 50 free, ns; 100 free, ns; 100 breast, ns.

Morgan Hockel, 50 free, second, 29.88, regional qualifier; 100 back, fifth, 1:26.32; 100 breast, third, 1:30.96.

Gina Huber, 50 free, 11th, 40.92; 100 back, dq; 100 free, ns.

Rachel Koller, 50 free, seventh, 34.22; 100 free, sixth, 1:20.19; 100 breast, fourth, 1:34.00.

Madison Neuberger, 50 free, first, 29.63; 100 free, 1:08.39; 100 breast, first; 1:27.19.

Jamie Newman, 200 free, first, 3:04.95; 50 free, eighth, 34.74; 100 free, seventh, 1:22.94.

18-and-under

Erin Benz, 200 free, fourth, 3:09.67; 50 free, fifth, 37.94; 100 free, third, 1:26.49.

Rebecca Christensen, 50 free, fourth, 35.40; 100 back, first, 1:30.47.

Flora Csete, 50 free, third, 32.31; 100 free, second, 1:14.61; 100 breast, first, 1:24.68.

Sarah Janssen, 200 free, third, 2:28.63; 50 free, first, 29.98; 100 back, first, 1:07.37.

Tyree Murray, 50 free, sixth, 42.87; 100 free, fourth, 1:36.83; 100 breast, third, 1:43.69.

Relays

8-and-under

Worthington A (Barber, Chapulis, Jenson, Purdy), 100 medley, second, 1:58.15.

Worthington B (Ponto, Espenson, Nixon, Freese), 100 medley, fourth, 2:07.59.

Worthington A (Purdy, Chapulis, Nixon, Jenson), 100 free, second, 1:41.32

Worthington B (Espenson, Barber, Ponto, Freese), 100 free, third, 1:57.01.

10-and-under

Worthington (Wietzema, Barber, Hockel, Ponto), 200 medley, second, 3:23.47.

Worthington (Hockel, Schreiner, Barber, Wietema), 200 free, third, 3:01.72.

12-and-under

Worthington (Hockel, Schmidt, Rahn, Klassen), 200 medley, dq.

Worthington A (Schmidt, Klassen, Moody, Rahn), 200 free, third, 2:22.87.

Worthington B (Bos, Ponto, Freese, Hockel), 200 free, fourth, 3:06.08.

14-and-under

Worthington (Hockel, Koller, Neuberger, Newman), 200 medley, first, 2:37.77.

Worthington (Hockel, Koller, Huber, Neuberger), 200 free, first, 2:21.38.

18-and-under

Worthington (Christensen, Csete, Janssen, Murray), 200 medley, second, 2:36.97.

Worthington (Csete, Christensen, Benz, Janssen), 200 free, second, 2:13.12.

Mixed

Relays

8-and-under

Worthington (J. Swift, C. Swift, Schmidt, Dorcey), 100 free, second, 1:35.95.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness