Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

STINGRAYS SWIMMING: Stingrays battle with Marlins

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Worthington, 56187

Worthington Minnesota 300 11th Street / P.O. Box 639 56187

MANKATO -- Cameron Jenson qualified for his third regional event with a first-place effort in the 500 freestyle on Saturday at the Minnesota State-Mankato Pool.

Advertisement
Advertisement

Jenson, 14, used 5 minutes, 54.50 seconds to post his qualifying time as the Worthington Stingrays battled the Mankato Marlins. Earlier this season, Jenson advanced to the regional meet in the 50 and 100 freestyles.

"Cameron cut 11.76 seconds of his previous best time," Stingrays coach Donna Damm said. "He has had a logtime goal to qualify for the regional meet. In the last two meets, he found the prize he has been looking for."

Logan Waldner, 17, a first-year Stingray, became the seventh Worthington swimmer to reach regional competition by qualifying in the 50 freestyle, where he placed first in 25.99 seconds.

"Even though Logan is new to swimming, he has been a lifeguard at the YMCA and was persuaded by a team member to give it a try," Damm said.

"Logan has been a great asset to the team thus far and has been improving at the competion level," Damm added, "not only by being a great role model at practice, but also as a competitor, showing drive and determination in his events in only his second swim meet."

Other swimmers heading to the regional level in Minneapolis are Tim Skog, Sarah Janssen, Oliver Wolyniec, Madison Neuberger and Bryan Doeden.

YOUTH SWIMMING

Saturday

Worthington Stingrays vs. Mankato Marlins

At Minnesota State-Mankato Pool

WORTHINGTON RESULTS

Boys

Individuals

8-and-under

Mason Schmidt, 25 freestyle, second, 25.38; 25 backstroke, third, 28.78; 25 breaststroke, DQ.

10-and-under

Sammy Farra, 50 freestyle, seventh, 41.07; 50 backstroke, 10th, 57.76; 100 freestyle, sixth, 1:42.39.

12-and-under

Blaine Doeden, 50 freestyle, second, 33.73; 50 butterfly, first, 36.24; 50 breaststroke, third, 43.96.

Anwar Farra, 50 freestyle, fifth, 36.65; 50 butterfly, third, 50.46; 50 breaststroke, fifth, 47.76.

Nick Freese, 50 freestyle, 11th, 45.14; 50 backstroke, fourth, 48.57; 50 breaststroke, seventh, 1:08.95.

Kyle Jannssen, 50 freestyle, fourth, 34.14; 100 individual medley, fifth, 1:38.78; 50 butterfly, second, 42.52.

Max Langerud, 50 freestyle, sixth, 37.20; 100 individual medley, sixth, 1:41.79; 50 breaststroke, sixth, 50.78.

14-and-under

Bryan Doeden, 50 freestyle, second, 27.57; 100 backstroke, first, 1:20.31; 100 freestyle, first, 1:03.75.

Cameron Jenson, 50 freestyle, first, 25.96; 500 freestyle, first, 5:54.50 (regional qualifier); 100 butterfly, first, 1:08.52.

15-and-over

Dario Bartelmess, 50 freestyle, sixth, 40.83; 100 backstroke, NS; 100 freestyle, NS.

Levi Blanchard, 50 freestyle, fifth; 28.12; 100 freestyle,fifth, 1:10.76; 100 breaststroke, third, 1:28.76.

Ben Doeden, 100 individual medley, second, 1:20.99; 100 backstroke, third, 1:19.59; 200 breaststroke, first, 3:10.02.

Gordy Moore, 50 freestyle, fourth, 26.91; 100 backstroke, second, 1:19.03; 100 freestyle, fourth, 1:06.33.

Dillon Pedersen, 100 individual medley, first, 1:16.05; 100 freestyle, sixth, 1:10.90; 100 breaststroke, second, 1:25.17.

Tim Skog, 50 freestyle, second, 26.24; 100 backstroke, first, 1:17.37; 100 freestyle, first, 1:00.50.

Logan Waldner, 50 freestyle, first, 25.99 (regional qualifier), 100 freestyle, third, 1:05.26; 100 breaststroke, fourth, 1:34.19.

Oliver Wolyniec, 50 freestyle, third, 26.53; 100 freestyle, second, 1:01.91; 100 breaststroke, first. 1:17.51.

Relays

12-and-under

Worthington (Jennssen, Farra, Doeden, Langerud), 200 medley, second, 2:48.94.

Worthington (Langerud, S. Farra, Freese, A. Farra), 200 freestyle, second, 2:43.73.

14-and-under

Worthington (Br. Doeden, Bl. Doeden, Jannssen, Jenson), 200 freestyle, first, 2:04.44.

15-and-over

Worthington A (Moore, Wolyniec, Pedersen, Skog), 200 medley, first, 2:06.89.

Worthington B (Doeden, Blacnhard, Waldner, Jenson), 200 medley, second, 2:07.07.

Worthington A (Wolyniec, Waldner, Moore, Skog), 200 freestyle, first, 1:46.99.

Worthington B (Blanchard, Doeden, Pedersen, Bartelmess), 200 freestyle, second, 2:09.67.

Girls

Individuals

8-and-under

Gabrielle Chapulis, 25 backstroke, ninth, 30.28; 50 freestyle, 56.17; 25 breaststroke, sixth, 28.50.

Elliot Espenson, 25 freestyle, 10th, 24.88; 25 backstroke, seventh, 28.68; 25 breaststroke, 10th, 34.49.

Jenni Flores, 25 freestyle, 13th, 28.53; 25 backstroke, 15th, 36.94; 25 breaststroke, 13th, 40.13.

Ashley Freese, 25 freestyle, 18th, 38.47; 25 backstroke, 12th, 34.84.

Ivy Jenson, 25 freestyle, eighth, 23.50; 25 butterfly, second, 31.37; 25 breaststroke, 15th, 41.19.

Kendall Nixon, 25 freestyle, fifth, 22.85; 50 freestyle, fourth, 57.19; 25 breaststroke, ninth, 33.62.

Marah Purdy, 25 freestyle, sixth, 22.87; 25 backstroke, sixth, 27.63; 25 breaststroke, seventh, 29.85.

10-and-under

Mackenzie Hockel, 100 individual medley, second, 1:39.46; 50 butterfly, third, 51.45; 50 breaststroke, sixth, 54.89.

Tia Murray, 50 freestyle, 11th, 42.62; 50 backstroke, 13th, 58.21; 50 breaststroke, eighth, 57.54.

Sophie Wietzema, 50 freestyle, seventh, 40.44; 50 backstroke, second, 46.21; 100 freestyle, fourth, 1:41.62.

12-and-under

Lexi Freese, 50 freestyle, 18th, 49.99; 50 backstroke, 13th, 1:00.59; 50 breaststroke, 11th, 1:08.42.

Mia Hockel, 50 freestyle, 10th, 37.86; 50 backstroke, fifth, 49.76; 50 breaststroke, fourth, 48.64.

Grace Moody, 50 freestyle, ninth, 37.80; 100 freestyle, second, 1:22.87; 50 breaststroke, fifth, 49.12.

Lindsay Muller, 50 freestyle, 12th, 40.58; 500 freestyle, second, 11:10.43; 50 breaststroke, 10th, 1:00.54.

Sydney Ponto, 50 freestyle, 11th, 39.90; 50 backstroke, 12th, 57.82; 50 breaststroke, eighth, 52.03.

Hannah Rahn, 50 freestyle, NS; 100 freestyle, NS; 50 breaststroke, NS.

Madison Schmidt, 50 freestyle, fifth, 36.66; 50 backstroke, fourth, 28.78; 50 breaststroke, third, 46.45.

14-and-under

Daniella Flores, 50 freestyle, fifth, 33.86; 100 freestyyle, sixth, 1:26.04; 100 breaststroke, ninth, 1:44.46.

Morgan Hockel, 50 freestyle, third, 31.01; 100 backstroke, fourth, 1:37.75; 100 breaststroke, fourth, 1:32.89.

Gina Huber, 50 freestyle, ninth, 45.94; 100 backstroke, fifth, 2:07.93; 100 freestyle, seventh, 1:55.10.

Rachel Koller, 50 freestyle, sixth, 35.08; 100 freestyle, fourth, 1:18.73; 100 breaststroke, fifth, 1:33.27.

Meredith Moore, 50 freestyle, fourth, 31.73; 100 backstroke, third, 1:21.76; 100 freestyle, second, 1:11.99.

Jamie Newman, 50 freestyle, seventh, 35.64; 100 freestyle, fifth, 1:24.00; 100 breaststroke, 10th, 1:59.39.

15-and-over

Erin Benz, 200 freestyle, fourth, 3:06.40; 100 butterfly, first, 1:51.85; 100 freestyle, third, 1:24.42.

Flora Csete, 50 freestyle, second, 32.79; 100 breaststroke, first, 1:29.51.

Sophia Dull, 50 freestyle, NS; 100 breaststroke, fourth, 1:56.34.

Sarah Jennssen, 200 freestyle, second, 2:25.47; 50 freestyle, first, 29.21; 100 freestyle, first, 1:04.46.

Ashley Muller, 100 individual medley, first, 1:27.25; 100 butterfly, third, 1:34.34; 100 breaststroke, sixth, 1:37.19.

Tyree Murray, 50 freestyle, third, 45.25; 100 backstroke, first, 1:53.59; 100 breaststroke, second, 1:38.37.

Tracy Prins, 50 freestyle, did not place, 33.33; 100 backstroke, second, 1:56.75; 100 breaststroke, third, 1:40.03.

Relays

8-and-under

Worthington (Esperson, Chapulis, Jenson, Nixon), 100 medley, second, 1:58.75.

Worthington (Flores, Freese, Esperson, Purdy), 100 freestyle, third, 1:56.36.

10-and-under

Worthington (Murray, Wietzema, Hockel, Purdy), 200 medley, third, 3:46.34.

Worthington (Murray, Hockel, Nixon, Wietzema), 200 freestyle, third, 3:05.03.

12-and-under

Worthington (Schmidt, Moody, Muller, Ponto), 200 medley, second, 3:04.89.

Worthington A (Moody, Schmidt, Ponto, Schmidt), 200 freestyle, third, 2:36.52.

Worthington B (Muller, Chapulis, Freese, Hockel), 200 freestyle, fifth, 3:10.44.

14-and-under

Worthington (Moore, Koller, Muller, Hockel), 200 medley, second, 2:31.45.

Worthington (Newman, Koller, Huber, Flores), 200 freestyle, second, 2:34.97.

15-and-over

Worthington (Benz, Csete, Janssen, Prins), 200 medley, first, 2:39.79.

Worthington (Prins, Benz, Murray, Janssen), 200 freestyle, second, 2:25.44.

Advertisement
Advertisement
Advertisement