Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
DOUG WOLTER/DAILY GLOBE
Pipestone Area’s Collin Moeller keeps his eyes skyward while going over the bar in the high jump Thursday during the Southwest Conference track and field meet in Windom. Moeller placed second in the event.
DOUG WOLTER/DAILY GLOBE Pipestone Area’s Collin Moeller keeps his eyes skyward while going over the bar in the high jump Thursday during the Southwest Conference track and field meet in Windom. Moeller placed second in the event.

Track and field: Cardinals and Tigers top Southwest Conference meet

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Worthington, 56187

Worthington Minnesota 300 11th Street / P.O. Box 639 56187

Daily Globe

WINDOM — As usual, Luverne picked up a pair of first-places from thrower Cody Rofshus and tacked on a trio of wins in the sprints — two from Dirk Thone, along with a pair of relay victories, as the depth-filled Cardinals claimed the Southwest Conference boys track and field championship Thursday.

Advertisement
Advertisement

Meanwhile, Marshall’s girls were simply too good throughout the lineup, as the Tigers won that championship with 183.33 points. Luverne was a solid second in the girls standings with 166 points, while Marshall finished second in the boys title chase with a score of 147.

Worthington was third in both divisions. The Trojans, led by first-place performances from Will Dudley (pole vault, 13-6) and Gbrown Ochothow (300-meter intermediate hurdles, 40.83), accumulated 106.66 points in the boys meet, while the WHS girls — sparked by 20 field-event points from Achan Alwal (first, discus, 100-10; second, high jump, 4-10; and seventh, shot put, 30-10) — tallied 84.33 points.

Pipestone Area, with twin victories from hurdler Maria Spanier (100 highs, 16.62 and 300 lows, 46.30), was fourth in the girls standings with 76 points, followed by Redwood Valley (65.33), Jackson County Central (58) and Windom Area (37).

RV (99.33), JCC (72), WA (58) and PA (28) completed the boys standings.

Marshall girls win eight events, including

three by Sarah Buysse

Marshall won a total of eight events, six of them on the track, as sprinter Sarah Buysse won all three dashes, clocking respective time of 13.09, 26.56 and 1:02.13 in the 100, 200 and 400.

Tiger Jackie Turner won the 3,200 by nearly 30 seconds, clocking an excellent time of 11:28.07 and MHS won both the 4x100 (54.02) and 4x800 (10:01.79) relays.

Marshall’s Sydney Griffin had the best leaps in both the long jump (15-4) and triple jump (34-5), giving the Tigers a pair of field event victories.

Luverne’s 4x200-meter relay team (Sierra Schmuck, Naomi Dooyema, Kynzie Smedsrud and Tayla Peterson) finished first with a time of 1:52.16 and Cardinal shot putter Morgan Edwards won her event by two feet with a distance of 34-8.5.

Windom sophomore Amy Muller was the class of the girls pole vault, clearing the bar an even nine feet, winning the event by 18 inches, and PA sophomore Shantelle Des Marais was the only girl to clear five feet in the high jump.

RV’s Kayla Huhnerkoch was a double winner on the track, finishing first in both the 1,600 (5:19.13) and 800 (2:20.59) and also anchored the Cardinals’ winning 4x400 (4:18.74).

Thuringer, Kill, Eggers

place high for Trojans;

all four relays get third

Eighth-graders Emma Thuringer (second, long jump, 14-4) and Anna Kill (third, 100, 13.57 and third, high jump, 4-6) both had good days for the Trojans, as did seventh-grader Taylor Eggers who placed fourth in the 300-meter low hurdles (53.20).

All four Worthington relay teams finished third. The same foursome of Allison Kremer, Thuringer, Katelyn Walters and Kill ran both the 4x100 (54.52) and 4x200 (1:54.46). It was Thuringer, Meredith Moore, Alicia Darling and Kremer on the 4x400 (4:28.73) and the team of Moore, Olivia Ebbers, Darling and Kacey Contreras ran the 4x800 (10:51.35).

Individually, Moore was fifth in the 800 (2:36.03), Darling finished sixth in the 1,600 (5:43.33), Brianna Kempema placed sixth in the triple jump (29-2), Walters was eighth in the high jump (4-4) and Quinn Bents and Rachel Drietz tied for eighth in the pole vault (6-6).

Luverne sprinters set

tone early, 4x200

clocks 1:32.51

After winning the 4x800 relay (Drew Weis, Peyton Stemper, Ethan Marshall and Cody Hess) with a time of 8:43.40, Luverne increased its lead with a one-two finish by Jon Ehde (11.40) and Jackson Winter (11.44) in the 100-meter dash.

Then, the Cardinals were impressive with a winning time of 1:32.51 in the 4x200, run by Winter, Dirk Thone, Trenton Rops and Ehde.

Thone added dual wins in both the 400 (51.90) and 200 (23.11), while Rofshus was winning both the discus (148-6) and shot put (51-4.5) events.

Other field event winners, in addition to Rofshus and Dudley, were Windom’s Victor Ogeka (triple jump, 43-1), JCC’s Warren Darling (long jump, 19-6) and Marshall’s Ryan Schultz (high jump, 5-10). PA’s Collin Moeller also cleared 5-10, but Schultz won the event on fewer misses.

On the track, Redwood Valley won both the 4x100 (45.52) and 4x400 (3:32.99) relays, RV’s Ryan Phillips was first in the 800 (2:03.11), JCC’s Jon Harmening won the 110 high hurdles (16.12) and Marshall’s Andrew Bell claimed gold in both the 1,600 (4:45.33) and 3,200 (10:22.55).

Ochothow’s 40.83 impressive

While Dudley was a clear winner in the vault (10-6 was second), Trojan co-head coach Ken Henkels was also impressed with Ochothow’s winning time in the 300 intermediates.

“Running a 40.83 on a windy day is really good,” praised Henkels. “Gbrown was a close third in the highs (16.50), but came back to win the 300s by a comfortable distance.”

Trojan thrower Caleb Kill enjoyed a fine day, placing third in the discus (124-9) and fourth in the shot put (43-10.75), scoring 11 points.

Other individual placings for the Trojans on the track included a pair of fifths by Erik Landgaard (100, 11.92; 200, 24.37), a sixth by Jessie Guerra in the 200 (24.49) and a seventh in the 100 (12.11), a fifth by Lars Opaczek (56.40), a sixth by Obang Ojulu (57.10) and an eighth from Ethan Phommasy (1:01.10) in the 400.

Anthony Hartman finished sixth in the 800 (2:11.22) and Oliver Wolyniec placed seventh in both the 800 (2:14.50) and the triple jump (36-3).

Amanuel Fissiha (5:00.14), Matt Jirele (5:09.97) and Troy Feller (5:14.63) finished four-seven-eight, respectively in the 1,600 and Fissiha was third (10:50.13) and Jirele fifth (10:59.29) in the 3,200.

Guerra (18-3.5) and Dudley (18-1) placed fifth and sixth, respectively, in the long jump, Hser Moo Pwae placed fifth in the pole vault (9-0) and Ojulu and Zach Boever tied for eighth in the high jump (5-0).

Three Trojan relay teams placed. The foursome of Moo Pwae, Opaczek, Troy Ektnitphong and Dudley finished fourth in the 4x100 (47.72), the team of Guerra, Ektnitphong, Landgaard and Dudley were fourth in the 4x200 (1:36.54) and the quartet of Wolyniec, Hartman, Feller and Cameron Jenson placed fourth in the 4x800 (9:26.82).

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness