Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Track and field: Luverne sweeps Sub-Section 10

Email

Les Knutson

Daily Globe

LUVERNE — On a beautiful late-spring afternoon and evening Wednesday, area high school track and field athletes from old District 8, now Sub-Section 10, competed for the right to advance to next week’s (May 29) Section 3A state-qualifying meet at Redwood Falls.

Advertisement

The top three finishers in each event automatically advance to section competition, as well as the four next-best performances from each of the four sub-section qualifying meets, meaning it may be possible to compete at Redwood even by placing fourth, fifth, sixth — or even seventh — in an event in the sub-section.

Eight teams competed at Cardinal Field, with host Luverne sweeping both team titles in convincing fashion, racking up 215 points to win the girls title and scoring 192 points to capture the boys crown.

“Our athletes performed well on a great day for a high school track and field meet,” declared veteran LHS head coach Craig Nelson. “Our main goal was getting as many participants as possible to advance to the next meet.”

Pipestone Area and the combination of Southwest Minnesota Christian and Edgerton Public tied for second in the girls standings with 122 points each, while Fulda and Murray County Central tied for fourth with 69 points each. Adrian was sixth with 52 points, followed by Hills-Beaver Creek with 37.

MCC was a solid second in the boys meet with 136.5 points, followed by Fulda (88), PA (78), H-BC (66.5), SWC/E (64), Adrian (43) and Ellsworth (16).

Slater runs stellar times

Among the day’s best performances were a pair of blistering times by Adrian senior veteran Nicole Slater in the distance races. Slater won both the 1,600-meter run (5:11.07) and 3,200 (11:42.66) by large margins with impressive times.

Pipestone area sophomore hurdler Maria Spanier also won twice on the track, winning the 100-meter high hurdles (16.60) and the 300-meter lows (47.62).

Luverne sophomore thrower Morgan Edwards won both the shot put (33-11) and discus (100-3) discus events.

Fulda’s Alyssa Williams (pole vault, 7-8), PA’s Shantelle Des Marais (high jump, 4-11), SWC/E’s Chantel Groen (long jump, 15-10.25) and Luverne’s Kynzie Smedsrud (triple jump, 31-8.5) were the other field event winners in the girls meet.

On the track, MCC’s Nicole Thovson won the 100-meter dash (13.52), Luverne’s Tayla Peterson was first in the 200 (27.16), Luverne’s Shelbie Nath won the 400 (1:03.85) and H-BC’s Jenna Wilgenburg claimed victory in the 800 (2:25.82).

Luverne won three of the relays, finishing first in the 4x800 (Madi Schandelmeier, Jadyn Anderson, Gabrielle Ferrell and Makayla Hohn) in a season-best time of 9:55.81 and blazing a stellar first-place time of 1:47.89 in the 4x200 with the team of Sierra Schmuck, Naomi Dooyema, Smedsrud and Peterson.

The quartet of Schmuck, Dooyema, Joci Oye and Peterson won the 4x100 (52.49) for LHS and SWC/E finished the meet with a victory in the 4x400, clocked at 4:21.02. Running for the Eagles were Lydia Homandberg, Emily Nerem, Devin Bloemendaal and Groen.

Scotting, Rofshus each

win two boys events

MCC’s Tyler Scotting won both the 110-meter high hurdles (16.29) and the 300-meter intermediate hurdles (42.04). He also placed second in the shot (49-9) and finished second in the 100 (11.56), advancing in four events and scoring a total of 36 points.

Luverne’s Cody Rofshus won the shot put (52-9) and also claimed the gold medal in the discus with an excellent throw of 156-7.

H-BC freshman Isaiah Vis won the long jump (19-2.5) and finished second to junior teammate Carey Taubert in the triple jump (38-9.5). Taubert’s winning leap was 39-8.75.

Adrian’s Taylor Recker and PA’s Collin Moeller each cleared the high bar at 5-11, with Reker winning the event on fewer misses. Fulda’ Alex Holmes won the pole vault (10-7), completing the boys field event gold medalists.

On the track, Luverne sprinters Jackson Winter won the 100 (11.53) and Dirk Thone finished first in the 200 (23.05).

PA sophomore Eli Stevens blazed a winning time of 51.58 in the 400 and Luverne’s Drew Weis won the 800 (2:04.01), pacing a Cardinals’ one-two-three sweep of that event.

Luverne’s Cody Hess was the winner in the 1,600 (4:53.13) and MCC freshman Cole Bassett finished first in the 3,200 (10:45.71).

Luverne’s 4x800-meter relay team (Weis, Payton Stemper, Ethan Marshall and Hess) won the meet’s opening race by more than 26 seconds, clocking a fine time of 8:30.30.

The Cardinals won both the 4x200 (1:33.97) and the 4x100 (45.47) with the same four sprinters — Winter, Blake Richters, Trenton Rops and Thone — exchanging the batons.

SWC/E won the day’s last race, as the quartet of Dillon Mulske, Matthew Raak, Trevor Van Dyke and Jordan Ward finished first in the 4x400-meter relay, timed at 3:44.87.

Fulda sophomore Brian Fenske qualified in four events, placing second in the long jump (18-8.5) and finishing third in all three dashes (100, 11.92), (200, 23.98) and (400, 53.57) as he completed the meet with 26 points.

The Sub-Section 9 (old District 7) Meet is at Windom today, beginning at 4 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness