Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Track and field: MLA rules Red Rock Conference

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Worthington,Minnesota 56187 http://www.dglobe.com/sites/all/themes/dglobe_theme/images/social_default_image.png
Daily Globe
(507) 376-5202 customer support
Track and field: MLA rules Red Rock Conference
Worthington Minnesota 300 11th Street / P.O. Box 639 56187

Les Knutson

Daily Globe

SLAYTON — Displaying exceptional performances from their best athletes, along with an abundance of depth throughout their lineup, the Mountain Lake Area Wolverines claimed a pair of Red Rock Conference team championships Thursday, winning both girls and boys track and field titles.

Advertisement
Advertisement

The MLA girls won just five of the 18 events, but racked up a total of 155 points to hold off a strong challenge from runner-up Southwest Christian, which tallied 141.

The Wolverine boys won eight events — including all four relays — but also had a close chase for the title, prevailing with the day’s highest point total, scoring 176.5 points, which was 24 better than second-place Murray County Central’s score of 152.5.

Competition was keen in most events among the nine competing teams, as several of the races were very closely-contested.

Host MCC had the meet’s two outstanding individuals as Paris Thomas won three girls events (100-meter dash, 13.59; 100-meter high hurdles, 17.32; and the 300-meter low hurdles, 51.22) and Tyler Scotting brought home a trio of boys gold medals (shot put, 51-10; 100-meter dash, 11.79; and the 200-meter dash, 23.99).

MCC finished third in the girls team standings with 103 points, followed by Fulda (83), Adrian (66), Hills-Beaver Creek (61), Southwestern United (50) and Westbrook-Walnut Grove/Red Rock Central (39).

Fulda, which scored well in the field events — including a one-two sweep in the discus, took third in the boys standings with 98 points, followed by H-BC (76.5), W-WG/RRC (64), SW Christian (57.5), Adrian (52), Ellsworth (14) and SW United (7).

Stoesz, Soutthivong, Hildebrandt, Falk, 4x200 earn firsts for MLA girls

First-place performances by Hannah Stoesz (shot put, 33-1), Brianna Soutthivong (400-meter dash, 1:03.13), Lydia Hildebrandt (200-meter dash, 28.05) and Mikayla Falk (pole vault, 7-0) helped spark the Wolverines, along with a winning effort by the MLA 4x200-meter relay team (Soutthivong, Hildebrandt, Falk and Emily Jahnke), which clocked a time of 1:53.78.

The Wolverines tacked on second-place finishes from Whitney Klassen (800, 2:30.01), Carly Paulson (high hurdles, 17.85) and Brook Sunderman (300 lows, 54.51), along with a second in the 4x400 (Falk, Klassen, Soutthivong and Hildebrandt), running a time of 4:25.49.

Southwest Christian’s Chantel Groen had a big day for the Eagles, winning the long jump (15-6.5), finishing a very close second in the 400 (1:03.29) and placing second in the 200 (28.35). Groen also anchored SWC’s winning 4x400 relay team (4:24.19). Lydia Homandberg, Emily Nerem and Devin Bloemendaal ran the first three legs for the Eagles.

Adrian’s Nicole Slater won both the 1,600 (5:32.83) and 3,200 (11:40.12). The Dragons (Christina Loonan, Amber Preuss, Katia Suarez and Katie Reisdorfer) won the 4x100 relay (57.13) and the SWU Wildcats took top honors in the meet-opening 4x800 as Cheyenne Schaffer, Brianna Preston, MaKayla Edwards and Rachel Salentiny clocked a time of 10:36.04.

Homandberg won the triple jump (31-1.5), W-WG/RRC’s Melanie Kedl was first in the high jump (4-8), Fulda’s Alyssa Williams (7-0) tied Falk for first in the pole vault and Fulda’s Sydney Cuperus (90-2) edged teammate Nicole Madison (90-1) is the discus, as the Raiders took the top two spots in that event in both genders.

Gonzales wins twice,Wolverines finish first in four boys relays

MLA scored 40 points in the relays, winning all four races.

Jose Gonzles, Reynaldo Capatillo, Ian Glassic and Zach Dickens ran the 4x100 (47.13), Jared Saunders, Dickens, Demar Rodney and Glassic exchanged the baton in the 4x200 (1:37.94), the team of Saunders, Cody Klassen, Caleb Bargen and Gonzales finished the meet with a victory in the 4x400 (3:40.59) and the quartet of Tommy Kramer, Jared Willaby, Ryan McCue and Slade Harder started the meet with a win in the 4x800 (9:18.49).

“That was big for us,” exclaimed veteran MLA head coach Paul Metcalf. “Winning all four relays was really nice.”

Gonzales completed a four-victory day by claiming individual gold medals in both the long jump (19-5.5) and 800 (2:10.14).

Adrian’s Taylor Recker, who finished second in the high jump (5-10), won the 400 (52.89) and MCC’s Jack Erickson, who finished a close second in the 800 (2:10.76), won an exciting 1,600-meter run with a time of 4:57.37.

Klassen won the 300-meter intermediate hurdles (42.89) and finished second in the 110-meter highs (16.44), which was won by W-WG/RRC’s Levi Bunting (16.36).

Harder finished first in the 3,200 (10:41.63), H-BC freshman Zach Scholten won the high jump (6-0) and W-WG/RRC’s Derek Christians claimed the gold medal in the pole vault (11-0).

H-BC completed a 1-2-3 sweep in the triple jump (Carey Taubert, 39-10; Isaiah Vis, 38-5.5; and Braden Ellingson, 37-11), while Fulda’s Matt Thier (141-7) and Tom Salentiny (129-5.25) took the top two places in the discus.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness