Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

TROJAN TRACK: Worthington sweeps Early Bird

Email

SLAYTON - Displaying remarkable depth and winning a total of 15 events - eight in girls' competition and seven in the boys' meet - Worthington claimed both team titles Friday at the season's first outdoor high school track and field meet, hosted by Murray County Central.

Advertisement

Billed as the Early Bird Invitational, six teams competed -- with unlimited entries -- on a cool and windy day, highlighted by Worthington's strong team performances and the multiple first-place finishes of five area athletes.

The Trojan girls, paced by the dual victories of senior hurdler Whitney Coriolan, racked up 185 points to convincingly win the girls' meet.

MCC, which won three of the four relays, was a solid second with 105 points, followed by Windom (84), Fulda (70), Russell-Tyler-Ruthton (29) and Ellsworth (eight).

Worthington freshman Gbrown Ochothow won both hurdle races and the Trojan boys finished first in three relays as they tallied a winning total of 151 points.

MCC, paced by twin victories from both Jack Thony (100 meter dash and long jump) and Tanner Nepp (discus and shot put), outscored Fulda by 11 points, 124-113 for second place in the boys' standings.

Windom was fourth with 64 points, followed by R-T-R (24) and Ellsworth (six).

Muller, Coriolan both win two girls' events

Windom senior Megan Muller sprinted to victory in both the 100 (13.63) and 200 (28.49), while Coriolan clocked times of 18.86 and 53.00, respectively, in the 100-meter high hurdles and 300 lows.

Worthington's girls won five other individual events, as seventh-grader Emma Thuringer finished first in the 400 (1:11.97), freshman Meredith Moore outran the field in the 1,600 (6:15.76), sophomore Maer Abella won the shot put (29-3), sophomore Brianna Kempema was first in the triple jump (27-9½) and senior Tara Svalland took top honors in the high jump (4-6).

The Trojans eighth first-place performance came from the 4x200-meter relay of Allison Kremer, Achan Alwal, Mary Chan and Meydee Okello, who blazed the two-lap race in 2:03.24, winning by more than four seconds.

Kremer, Alwal and Okello are sophomores, while Chan is a freshman.

MCC junior Hannah Schmidt won the long jump by nearly three feet with an excellent early-season leap of 15-9 and Rebels' sophomore Sierra Van Iperen raced to victory in the 800, clocked at 2:38.78.

MCC ran winning times of 57.52, 4:30.72 and 11:39.26 in the 4x100, 4x400 and 4x800 relays, respectively.

Windom senior Holly Larson, who placed second in the shot put (28-11), won the discus with a distance of 98-2, topping the 25-thrower field by nearly nine feet.

Two standard events - the pole vault and the 3,200-meter run - were not held at Friday's meet, due to the challenging weather conditions.

Nepp, Thony, Ochothow all

win two boys' events

Nepp heaved the shot a distance of 46-7 and whirled the discus 134-4, winning both events by large margins.

Thony clocked a winning time of 11.36 in the 100-meter dash and later won the long jump by leaping an exceptional early-season distance of 20 feet, six inches.

Ochothow clocked a winning time of 17.26 in the 110-meter high hurdles, claimed first in the 300 intermediates (43.43) and finished his day by running the leadoff leg on Worthington's winning 4x400 relay team.

Senior Nathan Landwehr, seventh-grader Obang Ojulu and senior Ethan Spittle completed the Trojan 4x400, timed at 3:50.60.

Junior Jessie Guerra, sophomore Troy Ektnitphong, junior Will Dudley and Spittle won the 4x200 with a time of 1:38.70.

The Trojans also won the 4x800 with the team of Landwehr, senior Ian Stewart, sophomore Oliver Wolyniec and senior Gordy Moore, completing the eight laps in 9:40.78.

Individually, Spittle won the 400 (55.90) and freshman teammate Amanual Fissiha paced a one-two Trojan finish in the 1,600, crossing in 5:04.73 with sophomore Matthew Jirele, clocked at 5:07.73.

Dudley and Fulda senior Kole Kramer tied for first in the high jump, both clearing the bar at 5-6, while R-T-R senior Newt Dunblazier took top honors in the triple jump (36-8).

On the track, Windom senior Michael Rivera - who finished second in the 100 (11.56) - won the 200 (23.59) and junior teammate Victor Ogeka (24.56) edged Guerra (24.59) for second, as the Eagles finished one-two in that event.

In a very close race, Windom utilized the speed of Ogeka, Alex Leopold, Rivera and Tyler Morgan to nip Worthington (Guerra, freshman Erik Landgaard, Ektnitphong and Dudley) in the 4x100-meter relay.

The Eagles were clocked at 47.31 and the Trojans were timed at 47.32.

Fulda senior Nate Getting won the 800-meter run by nearly seven seconds with a fine early-season time of 2:14.55.

DeCock wins twice at

Mountain Lake Thursday

Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove senior Jeff DeCock sailed distances of 19-11½ and 40-5½ in the long jump and triple jump, respectively, at the five-team Wolverine/Observer Classic at Mountain Lake Thursday.

In addition to winning both of those events, DeCock finished second in the high jump (6-0).

Madelia/Truman won the boys' division with 176 points, followed by Mountain Lake Area (125), Jackson County Central (123), W-WG/RRC (85) and Southwestern United (14).

JCC's Nolan Hohenstein won the shot put (44-3), teammate Austin Bell-Pixler whirled the discus a winning distance of 124-2 and the Huskies' Darnell Taylor-Breck finished first in the 100 (11.92).

W-WG/RRC's Levi Bunting won the high hurdles (17.20) and MLA's Cody Klassen was first in the 300 intermediates (44.43).

MLA's Tyler Friesen cleared 12 feet to easily win the pole vault.

The Wolverines won four events and took team honors in the girls' meet with 167 points.

M/T was second with 142, followed by JCC (119), W-WG/RRC (88) and SWU (27).

Carly Paulson (high hurdles, 18.65), Lydia Hildebrandt (200, 28.65), Whitney Klassen (800, 2:34.41) and Hannah Stoesz (shot put, 31-2) were MLA's individual winners.

Sydnee Donnelli (100, 13.41), Sarah Brandt (400, 1:06.03) and Corri Vander Woude (300 low hurdles, 54.84) claimed first-place finishes for JCC.

Winning events for the W-WG/RRC girls were Juliana Pederson (1,600, 6:06.04), Hailey Osland (triple jump, 30-4), Chloe Arfsten (pole vault, 8-6), Melanie Kedl (high jump) and Macy Simonson (discus, 84-0).

SWU seventh-grader Rachel Salentiny won the 3,200-meter run with a time of 13:20.67.

Advertisement
Advertisement
Advertisement