Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

YOUTH SWIMMING: Stingrays' Doeden swims to regional level

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Worthington,Minnesota 56187 http://www.dglobe.com/sites/all/themes/dglobe_theme/images/social_default_image.png
Daily Globe
(507) 376-5202 customer support
YOUTH SWIMMING: Stingrays' Doeden swims to regional level
Worthington Minnesota 300 11th Street / P.O. Box 639 56187

WORTHINGTON -- Bryan Doeden became a regional qualifier during the Worthington Stingrays dual meet against Southdale on Saturday.

Doeden, who was second in the 14-and-under 50 freestyle, posted a time of 27.29 seconds to secure his feat.

Advertisement
Advertisement

He joined Tim Skog, Sarah Janssen, Oliver Wolyniec, Madison Neuberger and Cameron Jensen as the sixth regional qualifier from Worthington.

It will be Doeden's first trip to the regional meet, which will be held in Minneapolis in March.

Skog and Janssen were the only Stingrays to place first in five events during the meet.

Skog was the winner of the 50 freestyle (25.55 seconds), the 100 backstroke (1 minute, 16.55 seconds) and the 100 freestyle (1:00.24) in 18-and-under individual events. He teamed with Gordy Moore, Oliver Wolyniec and Dillon Pedersen to claim the 200 medley relay (2:10.11) and the 200 freestyle relay (1:52.46).

Janssen was the champion of the 200 freestyle (2:22.57), the 50 freestyle (28.51 seconds) and the 100 freestyle (1:08.73) in 18-and-under individual events. She combined with Rebecca Christensen, Tracy Prins and Tyree Murray to win the 200 medley relay (2:33.50) and teamed with Christensen, Prins and Erin Benz to capture the 200 freestyle relay (2:11.88).

YOUTH SWIMMING

Saturday

At Worthington Area YMCA

Versus Southdale

WORTHINGTON RESULTS

Boys

Individuals

8-and-under

Andrew Dorcey, 25 freestyle, second, 18.16; 25 backstroke, second, 25.29; 25 breaststroke, third, 32.65.

Mason Schmidt, 25 freestyle, fourth, 28.59; 25 backstroke, fourth, 30.08; 25 breastroke, fourth, 41.35.

10-and-under

Gerrit Bos, 50 freestyle, seventh, 55.13; 50 backstroke, second, 59.56; 100 freestyle, third, 2:05.87.

Sammy Farra, 50 freestyle, third, 43.55; 100 freestyle, second, 1:44.63; 50 breaststroke, second, 1:03.90.

Nick Freese, 50 freestyle, fifth, 46.24; 50 backstroke, DQ; 50 breaststroke, third, 1:13.65.

12-and-under

Alex Cuate, 50 freestyle, seventh, 37.00; 100 freestyle, sixth, 1:30.32; 50 breaststroke, sixth, 53.68.

Blaine Doeden, 50 freestyle, third, 34.87; 50 butterfly, third, 37.10; 50 breaststroke, fourth, 45.84.

Anwar Farra, 50 freestyle, fifth, 35.84; 50 backstroke, fourth, 58.76; 50 breaststroke, third, 45.68.

Kyle Janssen, 50 freestyle, second, 33.58; 100 individual medley, third, 1:34.37; 50 butterfly, sixth, 45.67.

Max Langerud, 50 freestyle, sixth. 36.49; 100 individual medley, fourth, 1:43.24; 50 breaststroke, fifth, 50.65.

14-and-under

Bryan Doeden, 50 freestyle, second, 27.29, regional qualifier; 100 backstroke, second, 1:23.87; 100 freestyle, first, 1:03.26.

Porter Elsing, fourth, 50 freestyle, fourth, 31.83; 100 freestyle, fourth, 1:15.15; 100 breaststroke, NS.

Cameron Jenson, 50 freestyle, first, 25.57; 500 freestyle, first, 6:06.26; 100 butterfly, first, 1:08.73.

Nathan Johnson, 50 freestyle, fifth, 32.73; 100 freestyle, third, 1:14.13; 100 breaststroke, first, 1:27.00.

18-and-under

Dario Bartelmess, 50 freestyle, NS; 100 freestyle, NS.

Levi Blanchard, 50 freestyle, fifth, 27.39; 100 freestyle, fourth, 1:10.68; 100 breaststroke, fourth, 1:26.36.

Ben Doeden, 100 individual medley, first, 1:17.88; 100 backstroke, third, 1:23.17; 200 breaststroke, first, 3:09.06.

Adrian Manzo, 50 freestyle, third, 27.07; 100 breaststroke, second, 1:23.54.

Gordy Moore, 50 freestyle, fourth, 27.17; 100 backstroke, second, 1:20.22; 100 breaststroke, fifth, 1:29.99.

Dillon Pedersen, 50 freestyle, sixth, 29.01; 100 freestyle, third, 1:08.08; 100 breaststroke, third, 1:23.64.

Tim Skog, 50 freestyle, first, 25.55; 100 backstroke, first, 1:16.55; 100 freestyle, first, 1:00.24.

Oliver Wolyniec, 50 freestyle, second, 26.44; 100 freestyle, second, 1:03.59; 100 breaststroke, first, 1:18.84.

Relays

10-and-under

Worthington A (Bos, Farra, Freese, Dorcey), 200 medley, DQ.

Worthington A (Freese, Bos, Dorcey, Farra), 200 freestyle, second, 3:29.44.

12-and-under

Worthington A (Janssen, Farra, Doeden, Langerud), 200 medley, second, 2:44.40.

Worthington A, (Doeden, Farra, Cuate, Janssen) 200 freestyle, first, 2:25.61.

14-and-under

Worthington A (Doeden, Johnson, Jensen, Elsing), 200 medley, first, 2:18.38.

Worthington A (Doeden, Johnson, Elsing, Jensen), 200 freestyle, first, 2:01.75.

18-and-under

Worthington A (Moore, Wolyniec, Pedersen, Skog), 200 medley, first, 2:10.11.

Worthington B (Blanchard, Doeden, Bartelmess, Manzo), 200 medley, second, 2:34.11.

Worthington A (Moore, Wolyniec, Pedersen, Skog), 200 freestyle, first, 1:52.46.

Worthington B (Blanchard, Doeden, Bartelmess, Manzo), 200 freestyle, 2:07.53.

Girls

Individuals

8-and-under

Olivia Barber, 25 freestyle, ninth, 27.39; 25 backstroke, eighth, 32.14; 25 breaststroke, sixth, 37.17.

Gabrielle Chapulis, 25 freestyle, fifth, 23.91; 25 backstroke, sixth, 28.33; 25 breaststroke, second, 31.78.

Elliot Espenson, 25 freestyle, eighth, 26.49; 25 backstroke, seventh, 25.29; 25 breaststroke, 35.17.

Ashley Freese, 25 freestyle, 12th, 37.85; 25 backstroke, 10th, 38.06.

Ivy Jenson, 25 freestyle, seventh, 25.00; 25 backstroke, 11th, 39.56; 25 breaststroke, eighth, 42.49.

Kendall Nixon, 25 freestyle, fourth, 23.87; 25 backstroke, fifth, 28.04; 25 breaststroke, fifth, 36.04.

Bailey Ponto, 25 freestyle, 11th, 34.08; 25 backstroke, ninth, 37.79; 25 breaststroke, seventh, 37.68.

Marah Purdy, 25 freestyle, third, 23.86; 25 backstroke, fourth, 27.18; 25 breaststroke, 33.24.

10-and-under

Gracie Barber, 50 freestyle, eighth, 48.24; 50 backstroke, 10th, 56.99; 50 breaststroke, eighth, 58.64.

Mackenzie Hockel, 100 individual medley, seventh, 1:43.84; 50 butterfly, seventh, 49.91; 50 breaststroke, sixth, 55.72.

Tia Murray, 50 freestyle, sixth, 44.34; 50 backstroke, 11th, 57.47; 50 breaststroke, seventh, 57.66.

Taylor Ponto, 50 freestyle, 10th, 50.85; 50 backstroke, 13th, 1:09.05; 50 breaststroke, ninth, 1:00.62.

Sophie Wietzma, 50 freestyle, fourth, 41.12; 50 backstroke, fifth, 46.33; 100 freestyle, eighth, 1:35.25.

12-and-under

Cheyanne Bos, 50 freestyle, 15th, 45.88; 100 freestyle, 12th, 1:47.08; 50 breaststroke, 13th, 1:01.19.

Lexi Freese, 50 freestyle, 16th, 49.77; 50 backstroke, ninth, 1:00.20; 50 breaststroke, 15th, 1:10.08.

Mia Hockel, 50 freestyle, eighth, 40.23; 100 freestyle, 11th, 1:39.34; 50 breaststroke, sixth, 50.11.

Grace Moody, 50 freestyle, fourth, 36.71; 100 freestyle, eighth, 1:26.37; 50 breaststroke, seventh, 52.14.

Lindsay Muller, 50 freestyle, 12th, 41.19; 50 backstroke, fifth, 50.48; 50 breaststroke, 12th; 58.54.

Sydney Ponto, 50 freestyle, 11th, 41.11; 50 backstroke, sixth, 51.13; 50 breaststroke, 10th, 56.55.

Hannah Rahn, 50 freestyle, third, 2:58.17; 50 freestyle, third, 33.67; 50 breaststroke, 45.88.

Madison Schmidt, 50 freestyle, fifth, 37.12; 50 backstroke, third, 46.12; 50 breaststroke, second, 45.65.

14-and-under

Morgan Hockel, 50 freestyle, third, 31.23; 100 backstroke, DQ; 100 breaststroke, fourth, 1:34.40.

Rachel Koller, 50 freestyle, fifth, 35.21; 100 freestyle, third, 1:20.93; 100 breaststroke, sixth, 1:39.15.

Meredith Moore, 50 freestyle, fourth, 31.48; 100 backstroke, first, 1:23.34; 100 freestyle, NS.

Madison Neuberger, 50 freestyle, first, 29.64; 100 freestyle, first, 1:06.83; 100 breaststroke, second, 1:25.74.

Jamie Newman, 50 freestyle, sixth, 35.99; 100 freestyle, fourth, 1:22.88; 100 breaststroke, eighth, 1:56.69.

Alex Shaw, 50 freestyle, seventh, 40.24; 100 backstroke, DQ; 100 breaststroke, seventh, 1:52.50.

18-and-under

Erin Benz, 200 freestyle, second, 3:09.06; 50 freestyle, fourth, 36.67; 100 butterfly, first, 1:49.57.

Rebecca Christensen, 50 freestyle, third, 34.19; 100 backstroke, second, 1:52.04; 100 freestyle, second, 1:21.57.

Sarah Janssen, 200 freestyle, first, 2:22.57; 50 freestyle, first, 28.51; 100 freestyle, first, 1:08.73.

Ashley Muller, 100 individual medley, first, 1:28.13; 100 butterfly, first, 1:31.03; 100 breaststroke, 1:39.00.

Tyree Murray, 50 freestyle, fifth, 46.97; 100 backstroke, third, 1:52.41; 100 breaststroke, second, 1:40.86.

Tracy Prins, 50 freestyle, second, 32.12; 100 backstroke, first, 1:51.75; 100 breaststroke, first, 1:39.76.

Relays

8-and-under

Worthington A (Chapulis, Purdy, Nixon, Espenson), 100 medley, second, 2:05.00.

Worthington B (Barber, Ponto, Jensen, Freese), 100 medley, third, 2:25.94.

Worthington A (Nixon, Purdy, Chapulis, Espenson), 100 freestyle, second, 1:45.44.

Worthington B (Jensen, Ponto, Barber, Freese), 100 freestyle, third, 2:13.35.

10-and-under

Worthington A (Wietzema, Barber, Hockel, Ponto), 200 medley, fourth, 3:20.66.

Worthington A (Murray, Barber, Ponto, Wietzema), 200 freestyle, second, 3:08.53.

12-and-under

Worthington A (Hockel, Ponto, Rahn, Moody), 200 medley, third, 2:57.14.

Worthington B (Bos, Murray, Muller, Freese), 200 medley, sixth, 3:25.43.

Worthington A (Schmidt, Moody, Ponto, Rahn), 200 freestyle, first, 2:33.47.

Worthington B (Hockel, Bos, Freese, Muller), 200 freestyle, fourth, 3:04.79.

14-and-under

Worthington A (Moore, Koller, Neuberger, Hockel), 200 medley, second, 2:27.24.

Worthington B (Shaw, Schmidt, Muller, Neman), 200 medley, third, 2:45.07.

Worthington A (Moore, Hockel, Koller, Neuberger), 200 freestyle, first, 2:12.62.

Worthington B (Muller, Newman, Shaw, Hockel), 200 freestyle, third, 2:34.92.

18-and-under

Worthington A (Christensen, Prins, Janssen, Murray), 200 medley, first, 2:33.50.

Worthington A (Prins, Christensen, Benz, Janssen), 200 freestyle, first, 2:11.88.

Advertisement
Advertisement
Advertisement