Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
4-H achievement, leadership and citizenship honors, as well as Green Clover awards, were presented to Megan Sauer (from left), Ben Doeden, Dillon John, Brandon Weidert, Bryan Doeden, Nicole Prins and Jacie Lowe. (Submitted Photo)

Youths, volunteers honored at Nobles County 4-H banquet

Email News Alerts
news Worthington, 56187
Worthington Minnesota 300 11th Street / P.O. Box 639 56187

BREWSTER — Dozens of youths and adult volunteers were recognized during the annual Nobles County 4-H Achievement Banquet Saturday night at the Brewster Legion.

Advertisement
Advertisement
0 Talk about it

The banquet, hosted by the Indian Lake Progressives 4-H Club, included an awards presentation for 4-H’ers who excelled in leadership and did exceptional work on project records.

Top honors of the evening went to Megan Blanchard and Dillon Pedersen, members of the Okabena Bees 4-H Club, who earned the William H. Danforth motivational book and “I Dare You” Award. Meanwhile, Morgan Sauer of the Elk Tip Toppers was presented the 4-H Key Award, which also recognizes individuals for excellence in leadership.

The annual Friend of 4-H Award went to Arla Engelkes of Rushmore, who has served as an adult 4-H volunteer for the past 39 years. The Business Friend of 4-H Award was presented to David Hartzler for his volunteer efforts in the 4-H Food Stand and service to the county 4-H fundraiser through his role as former manager of the Worthington Pizza Ranch.

Special awards

Huntsinger Memorial Secretary Awards: Jalyn Lubben, Indian Lake Progressives; and Tanner Kamm, Rushmore Central Hustlers.

Treasurer Awards: Kendrick Bickett, Elk Tip Toppers; and DJ Lambert, Indian Lake Progressives.

Scrapbook Awards: Tessa Machado, Elk Tip Toppers; Horn Family, Grand Prairie Rockets.

Nobles County 4-H $250 Scholarship: Andrea Fuerstenberg, Elk Tip Toppers.

Young Achievers: Levi Kuhl, Elk Tip Toppers; Jorgia Lowe, Elk Tip Toppers; Tylor Solt, Elk Tip Toppers; Skylar Fisher, Indian Lake Progressives; and Parker Murphy, Indian Lake Progressives.

Ten Completed Years of 4-H Work: Megan Sauer, Elk Tip Toppers; Deron Soderholm, Elk Tip Toppers; Jaren Solt, Elk Tip Toppers; Brent Zemler, Elk Tip Toppers; Travis Zemler, Elk Tip Toppers; Laura Williams, Graham Lake Braves; and Mackenzie Wagner, Grand Prairie Rockets.

4-H graduates: Troy Christians, Elk Tip Toppers; Bret Gehl, Graham Lake Braves; Nick Lorang, Grand Prairie Rockets; Brandon Weidert, Grand Prairie Rockets; Dillon Pedersen, Okabena Bees; and Haley Baumhoefner, Seward Trail Blazers.

Leadership Awards

Outstanding Achievement Interview: Megan Sauer, Elk Tip Toppers; Brandon Weidert, Grand Prairie Rockets; Dillon John, Grand Prairie Rockets; and Ben Doeden, Okabena Bees.

Outstanding Citizenship Interview: Megan Sauer, Elk Tip Toppers; Morgan Sauer, Elk Tip Toppers, Dillon John, Grand Prairie Rockets and Bryan Doeden, Okabena Bees.

Outstanding Leadership Interview: Megan Sauer, Elk Tip Toppers; Morgan Sauer, Elk Tip Toppers; Jacie Lowe, Elk Tip Toppers; Dillon John, Grand Prairie Rockets; Brandon Weidert, Grand Prairie Rockets and Ben Doeden, Okabena Bees.

Green Clover Award: Nicole Prins, Elk Tip Toppers; and Bryan Doeden, Okabena Bees.

Outstanding Beginning Youth Leaders in Club: Kendrick Bickett, Elk Tip Toppers; Jacie Lowe, Elk Tip Toppers and Andy Lira, Okabena Bees.

Outstanding Youth Leaders in Local Club: Morgan Sauer, Elk Tip Toppers; Megan Sauer, Elk Tip Toppers; Ben Doeden, Okabena Bees; Bryan Doeden, Okabena Bees; Jasmine Fletcher, Rushmore Central Hustlers; Austin Kamm, Rushmore Central Hustlers; Tanner Kamm, Rushmore Central Hustlers; and Clara Solma, Rushmore Central Hustlers.

Awards of Excellence in 4-H Records

Chloe Bents, Okabena Bees: Foods.

Quinn Bents, Okabena Bees: Photography.

Emmett Bickett, Elk Tip Toppers: Beef, Shop and Veterinary Science.

Kendrick Bickett, Elk Tip Toppers: Beef, Performing Arts, Photography, Swine and Youth Leadership.

Natalie Cook, Grand Prairie Rockets: Performing Arts, Plant & Soil Science and Poultry.

Ainsley Christensen, Elk Tip Toppers: Clothes You Make, Crafts & Fine Arts and Dog.

Alicia Darling, Elk Tip Toppers: Clothes You Buy, Crafts/Fine Arts, Fashion Review, Foods, Performing Arts, Potatoes and Poultry.

Jessica Darling, Elk Tip Toppers: Clothes You Buy, Crafts & Fine Arts, Foods, Performing Arts and Poultry.

Natalie Demuth, Okabena Bees: Creative Arts.

Nicholas Demuth: Geospatial and Shooting Sports.

Ben Doeden, Okabena Bees: Creative Arts, Dog, Goat, Photography and Youth Leadership.

Blaine Doeden, Okabena Bees: Crafts & Fine Arts, Dog, Goat, Health and Photography.

Bryan Doeden, Okabena Bees: Citizenship, Dog, Goat, Wildlife Biology and Youth Leadership.

Skylar Fisher, Indian Lake Progressives: Foods and Creative Arts.

Andrea Fuerstenberg, Elk Tip Toppers: Clothes You Buy, Crafts & Fine Arts, Exploring Animals, Foods, Health, Performing Arts, Photography and Youth Leadership.

Kelsey Fuerstenberg, Elk Tip Toppers: Clothes You Buy, Crafts & Fine Arts, Foods and Photography.

Kyla Fuerstenberg, Elk Tip Toppers: Clothes You Buy, Exploring Animals, Foods, Performing Arts, Photography and Youth Leadership.

Jonathan Horn, Grand Prairie Rockets: Computer, Electric, Fine Arts/Crafts, Flower Gardening, Geospatial, Indoor Gardening, Photography and Video.

Cheyenna John, Grand Prairie Rockets: Cat, Clothes You Make, Crafts & Fine Arts, Foods, Needle Arts and Photography.

Dakota John, Grand Prairie Rockets: Crafts/Fine Arts, Crop Science, Foods, Performing Arts, Photography and Shooting Sports.

Dillon John, Grand Prairie Rockets: Citizenship, Crop Science, Performing Arts, Photography, Plant & Soil Sciences, Self-Determined and Youth Leadership.

Dustin John, Grand Prairie Rockets: Crafts/Fine Arts, Lawn & Landscape, Performing Arts, Photography, Self-Determined, Shop, Vegetable Gardening and Youth Leadership.

Austin Kamm, Rushmore Central Hustlers: Shop.

Tanner Kamm, Rushmore Central Hustlers: Photography, Shop and Small Engine.

DeLayne Kuhl, Elk Tip Toppers: Citizenship and Performing Arts.

Levi Kuhl, Elk Tip Toppers: Dog and Performing Arts.

Alyssa Lira, Okabena Bees: Creative Arts, Needle Arts, Performing Arts and Photography.

Andy Lira, Okabena Bees: Photography.

Nick Lorang, Grand Prairie Rockets: Horse, Photography and Poultry.

Jacie Lowe, Elk Tip Toppers: Clothes You Buy, Goat and Youth Leadership.

Jorgia Lowe, Elk Tip Toppers: Clothes You Buy, Clothes You Make, Crafts/Fine Arts, Flower Gardening, Goat and Indoor Gardening.

Hunter Lubben, Indian Lake Progressives: Co-op Calf, Fine Arts/ Crafts, Shop and Tractor.

Jalyn Lubben, Indian Lake Progressives: Fine Arts/ Crafts and Flower Gardening.

Paige Madison, Grand Prairie Rockets: Beef and Horse.

Parker Murphy, Indian Lake Progressives: Beef, Fine Arts/Crafts and Shooting Sports.

Sydney Ponto, Okabena Bees: Beef and Photography.

Taylor Ponto, Okabena Bees: Beef and Photography.

Nicole Prins, Elk Tip Toppers: Clothes You Buy, Craft/Fine Arts, Fashion Review, Foods, Photography and Youth Leadership.

Shawna Rogers, Elk Tip Toppers: Beef.

Megan Sauer, Elk Tip Toppers: Citizenship, Clothes You Buy, Clothes You Make, Crafts & Fine Arts, Demonstration, Entomology, Fashion Review, Flower Gardening, Foods, Food Preservation, Food Review, Home Environment, Quilting, Self-Determined and Youth Leadership.

Morgan Sauer, Elk Tip Toppers: Citizenship, Clothes You Buy, Clothes You Make, Crafts & Fine Arts, Demonstration, Fashion Review, Flower Gardening, Foods, Food Preservation, Food Review, Home Environment, Horseless Horse, Quilting, Self-Determined, Shop and Youth Leadership.

Michael Schnieder, Okabena Bees: Creative Arts and Photography.

Scott Schnieder, Okabena Bees: Creative Arts and Photography.

Deron Soderholm, Elk Tip Toppers: Beef and Swine.

Jaren Solt, Elk Tip Toppers: Flower Gardening, Indoor Gardening and Photography.

Tylor Solt, Elk Tip Toppers: Crafts/ Fine Arts, Goat and Photography.

Mackenzie Wagner, Grand Prairie Rockets: Potato and Vegetable Gardening.

Mitchell Wagner, Grand Prairie Rockets: Vegetable Gardening.

Brandon Weidert, Grand Prairie Rockets: Beef, Dairy, Horse and Youth Leadership.

Christian Weidert, Grand Prairie Rockets: Beef, Dairy and Dog.

Cole Weidert, Grand Prairie Rockets: Beef, Crafts & Fine Arts and Dairy.

In addition to the various awards presented, the 2012-2013 Nobles County 4-H Federation officers were recognized for their year of service. The officer team included President Nick Lorang, Vice-President Dillon Pedersen, Treasurer Kalani Steinmetz, Secretary Laeela Steinmetz and Leader-At-Large Nicole Prins.

Taking their place as the 2013-2014 Federation Officers are President Nicole Prins, Vice-President Ben Doeden, Treasurer Andy Lira, Secretary Kennedy Cummings and Leader-At-Large DJ Lambert.

Adults recognized Saturday evening include the 2012-2013 4-H Advisory Board: President Megan Prins, Treasurer Kim Lambert, Les Madison, Timothy Doeden and Lisa Onken; and the 2012-2013 Adult Club Leaders: Stacy Bickett & Emily Christensen, Elk Tip Toppers; Wendy Frodermann, Graham Lake Braves; Kim Weidert & Jessica Frodermann, Grand Prairie Rockets; Kim Lambert & Dina Lubben, Indian Lake Progressives; Dawn Dorschner, Ocheda Beavers; Lynette Demuth & Geralda Pedersen, Okabena Bees; Carmen Kamm & Wendy Fletcher, Rushmore Central Hustlers; and Lisa Onken & Becky Baumhoefner, Seward Trail Blazers.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness