Sections

Weather Forecast

Close

Windsurfing National Championship returns to Worthington

Murray County election results

With 29 of 29 precincts reporting, Murray County election results are as follows:

U.S. Senator (6-year term)

Jim Newberger (REP): 2,070

Amy Klobuchar (DFL): 1,925

Dennis Schuller (LMN): 114

Paula M Overby (MGP): 22

U.S. Senator (2-year term)

Karin Housley (REP): 2,293

Tina Smith (DFL): 1,595

Sarah Wellington (LMN): 153

Jerry Trooien (UNA): 52

U.S. Rep. District 7

Dave Hughes (REP): 2,170

Collin C. Peterson (DFL): 1,930

State Rep. District 22A

Joe Schomacker (REP): 2,445

Maxwell Kaufman (DFL): 1,659

Governor and Lt. Governor

Jeff Johnson and Donna Bergstrom (REP): 2,323

Tim Walz and Peggy Flanagan (DFL): 1,676

Chris Wright and Judith Schwartzba (GLC): 91

Josh Welter and Mary O'Connor (LBW): 32

Secretary of State

John Howe (REP): 2,358

Steve Simon (DFL): 1,523

William Denney (IND): 156

State Auditor

Pam Myhra (REP): 2,337

Julie Blaha (DFL): 1,445

Michael Ford (LMN): 178

Chris Dock (LIB): 67

Attorney General

Doug Wardlow (REP): 2,402

Keith Ellison (DFL): 1,447

Noah M. Johnson (GLC): 181

Murray County Auditor/Treasurer

Heidi E. Winter: 3,891

Murray County Recorder

Evelyn C. Larson: 3,758

Murray County Sheriff

Paul Kenney: 1,864

Steve Telkamp: 2285

Murray County Attorney

Travis J. Smith: 3,559

Murray County Commissioner District 3

Dennis Welgraven: 502

Sarah Rylaarsdam: 218

Murray County Commissioner District 4

Jim Kluis: 591

Glenn (Corky) Kluis: 320

Soil and Water Supervisor District 1

Paul Posthuma: 3,760

Soil and Water Supervisor District 2

Gary Brinks: 3,761

Avoca Mayor

Arl Weinrebe: 49

Avoca City Council (Elect 2)

Philip Olson: 49

John Larsen: 43

Justine Wettschreck: 13

Chandler Mayor

Write-ins: 60

Chandler City Council (Elect 2)

LeRoy Buys: 78

Robert Van Der Linden: 78

Currie Mayor

Jeb Malone: 74

Currie City Council (Elect 2)

William A. Olivier Jr.: 51

Patrick Sweetman: 63

Darrell A. Gleason: 46

Currie City Council Special Election

Robin Hacker: 28

Kala Larson: 62

Dovray Mayor

Herb Hansen: 38

Dovray City Council (Elect 2)

Tanlee Noomen: 27

JoAnn Shaw: 26

Angela M. Cohrs: 11

Keith Weinzetl: 18

Fulda Mayor

Chad Ouellette: 440

Jeremy P. Winters: 142

Fulda City Council (Elect 2)

Ann Witzel: 313

James G. Elsing: 311

Randy Dierks: 155

Jim Brown: 122

Mitchell Winter: 74

Cheryl Thiner: 71

Tim Roberts: 51

Dennis (Pappy) Paplow: 27

Chuck Lursen: 20

Catherine B. Winters: 14

Hadley Mayor

Richard Like: 32

Hadley City Council (Elect 2)

Bonnie Petersen: 32

Dale Pavlis: 28

Holly Township Supervisor Seat B

Ronald Kassel: 40

Holly Township Treasurer

Gary Kassel: 40

Iona Mayor

Peter L Ford: 46

Iona City Council (Elect 2)

Arlan Veld: 63

Write-ins: 34

Lake Wilson Mayor

Donald Nielsen: 101

Lake Wilson City Council (Elect 2)

Justin Berreau: 110

Michael Chapman: 114

Mason Township Supervisor Seat A

George M. Andert: 159

Mason Township Clerk

Helen E. Brinks: 168

Slayton Mayor

Miron Carney: 517

Brad Pagel: 390

Slayton City Council (Elect 2)

Mark Boerboom: 783

Katherine A. Harmsen: 707

ISD 2169 (Murray County Central) School Board (Elect 3)

Madeline Robinson: 1,644

Tony Clarke: 1,703

Daniel Woldt: 1,918

ISD 2689 (Pipestone Area) School Board (Elect 3)

Mary Lapthorn: 0

John L. Sullivan: 0

Amy Nelson: 2

Brad Carson: 0

Michelle Niehus: 2

Kelli Byrnes: 0

Jeff Baatz: 2

ISD 2898 (Westbrook-Walnut Grove) School Board (Elect 3)

Maydra A. Maas: 84

Nicole Brown: 110

Maury Kuehl: 150

Jason Algyer: 66

Greg Madson: 98

ISD 505 (Fulda) School Board (Elect 4)

Doug Clarke: 467

Lucas P. Isder: 615

Brittany Perish: 559

Adam Hart: 471

Jason Appel: 650

Philip Kramer: 211

ISD 581 (Edgerton) School Board (Elect 3)

Brent DuHoux: 15

Ivan Vande Griend: 43

Loren Gunnink: 42

Lon Anker: 40

ISD 581 (Edgerton) Question 1

YES: 45

NO: 9

ISD 2904 (Tracy Area) School Board (Elect 3)

Jody Bauer: 392

Sheila Siebenahler-Holland: 468

Rodney Benson: 381

Chief Justice - Supreme Court

Lorie Skjerven Gildea: 3,334

Assoc. Just. 2 - Supreme Court

Michelle MacDonald: 1,652

Margaret Chutich: 1,771

Assoc. Just. 1 - Supreme Court

Barry Anderson: 3,286

Assoc. Just. 5 - Supreme Court

Anne McKeig: 3,226

Judge 2 - Court of Appeals

Anthony L. Brown: 1,391

Lucinda Ellen Jesson: 2,049

Judge 4 - Court of Appeals

Tracy Smith: 3,259

Judge 6 - Court of Appeals

Renee L. Worke: 3,251

Judge 7 - Court of Appeals

Jill Flaskamp Halbrooks: 3,242

Judge 12 - Court of Appeals

Diane Bratvold: 3,242

Judge 14 - Court of Appeals

James B. Florey: 3,238

Judge 7 5th District Court

Mark E. Betters: 3,235

Judge 14 5th District Court

Krista J. Jass: 3,225

Judge 17 5th District Court

Michael Trushenski: 3,222