ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Nobles County 4-H’ers compete at Minnesota State Fair

FALCON HEIGHTS -- Dozens of Nobles County 4-H members exhibited projects and livestock at the 2017 Minnesota State Fair, which wrapped up Monday in Falcon Heights.

3650098+090917.N.DG_.STATEFAIRRESULTS Bickett.jpg
Karissa Bickett, Worthington, earned reserve champion Spot Gilt at the 2017 Minnesota State Fair. (Special to The Globe)

FALCON HEIGHTS - Dozens of Nobles County 4-H members exhibited projects and livestock at the 2017 Minnesota State Fair, which wrapped up Monday in Falcon Heights.

Following is a list of exhibitors, their projects and ribbon placings:

Beef, Foundation Simmental, junior yearling: Mackenzie Wagner, Red.
Beef, Commercial junior yearling: Emmett Bickett, Red.
Beef, Black Angus, registered spring calf: Madeline Wagner, Purple.

Beef, Black Angus, registered fall calf: Brynn Bullerman, Purple.
Beef, Prospect Steer Calf: Madison Cummings, Blue; Christopher Christians, Blue.
Beef, Market Steer Shorthorn, Registered: Christian Goedtke, Blue.
Beef Steer, Crossbred: Kalvin Ross, Blue; Taylor Ponto, Red

Chef for a Day: Cassidy Madison, Alysha Wieneke, Jessica Darling, Karissa Bickett, Abigail Reetz, Skylar Fisher and Lauren Madison, participation.

ADVERTISEMENT

Child and Family Development, Grades 6-8: Skylar Fisher, Blue.
Clothes You Make, Grades 6-8: Cheyenna John, Red.
Club Banner: Indian Lake Progressives, Blue.

Community Pride: Grand Prairie Rockets, Joshua Horn, Blue.
Community Pride: Okabena Bees, Alyssa Lira, Blue.

Computer, Grades 9+: Jonathan Horn, Blue.
Crafts, Grades 9+: Anya Hartzler, Blue.
Dairy, Milking Shorthorn fall calf: Austin Henning, Red.

Dairy, Holstein grade winter calf: Karen Dykstra, Red; Jacob Henning, Red.

Dairy, Holstein grade fall calf: Trent Dykstra, Red.

Dairy, Holstein grade summer yearling: Carl Dykstra, Red.

Dairy Goat, Nigerian Dwarf dry yearling doe: Hannah Henning, blue.

Dairy Steer, Purebred: Chad Buntjer, Red.

ADVERTISEMENT

Electric, Grades 6-8: Tanner Hennings, Blue.
Exploring Animals, Grades 6-8: Hannah Henning, Red.
Exploring Animals, Grades 9+: Kelsey Fuerstenberg, blue; Brittany Lais, Blue.

Fine Arts, Grades 6-8: Alysha Wieneke, Blue.

Fine Arts, Grades 9+: Kendra Frodermann, Blue.
Flower Gardening, Grades 6-8: Joshua Horn, Blue.
Food & Nutrition, Grades 6-8: Karissa Bickett, Blue.
Food Preservation, Grades 6-8: Cassidy Madison, Blue.
Health, Grades 6-8: Lauren Madison, Blue.
Home Environment, Grades 6-8: Abigail Reetz, Blue.
Illustrated presentation: Luke Gordon, Red.

Performing Arts, Grades 9+: Sarah Spieker, Blue.
Photography (Elements), Grades 6-8: Madelyn Kremer, Blue; Faith White, Blue.
Photography (Elements), Grades 9+: Blaine Doeden, Blue
Plant & Soil Science, Grades 9+: Dakota John, Blue.
Potatoes, Grades 9+: Jessica Darling, Blue.
Poultry poster, Grades 6-8: Faith White, Purple.

Rabbit poster, Grades 6-8: Faith White, White.

Rabbit, Mini Rex senior buck: Faith White, Red.
Rabbit, Other Small Breed Senior Doe: Kasey Solma, Red.

Safety, Grades 9+: Beau Loosbrock, Blue.
Science of Animals poster: Jacob Henning, Red.

Self-Determined, Grades 6-8: Ethan Haberman, Blue.
Self-Determined, Grades 9+: Chloe Bents, Blue.
Sheep, commercial black face January ewe lamb: Claire Hoffman, Red.

ADVERTISEMENT

Sheep, black face ewe lamb: Christine Frodermann, Blue.

Sheep, black face market lamb: Logan Barber, Blue; Paige Madison, Red.
Sheep, black face middleweight market lamb: Corrine Frodermann, Blue
Shooting Sports/Wildlife Management, Grades 6-8: Benjamin Dykema, Blue.
Shop, Grades 6-8: Grant Wieneke, Blue.
Small Engines, Grades 6-8: Jaden Hennings, Purple.
Small Grains & Legumes, Grades 6-8: Jacob Henning, Blue.

Swine, registered Spot February gilt: Karissa Bickett, Reserve Champion Spot Gilt.

Swine, registered Yorkshire February gilt: Kendra Frodermann, Red.

Swine, crossbred January gilt: Cooper McCoy, blue; fourth place breeding gilt showperson, intermediate division.

Swine, crossbred February gilt: Cheyenna John, Red.

Swine, crossbred lightweight market barrow: Kendrick Bickett, Blue; Dawson Frodermann, Blue.

Swine, crossbred middlweight market barrow: Nathan Goedtke, Blue; Riley Widboom, Blue.

Swine, market gilt: Leighton Gehl, Blue; Khloe Gehl, Red; Blake Madison, Red.

Veterinary Science, Grades 9+: Paige Madison, Red.

Water & Wetlands, Grades 9+: Blake Madison, Red.

Wildlife Biology, Grades 6-8: Brody Loosbrock, Red.

Related Topics: MINNESOTA STATE FAIR4-H
What To Read Next
Navigator CO2 Ventures is hoping to streamline the application process in Illinois as they add an additional pipeline to the mix.
The North Dakota Highway Patrol is investigating the Wednesday, Jan. 25, crash.
Testimony to the top House committee from a convicted attendee of the Jan. 6 rally focused on the "inhumane" treatment of Jan. 6 defendants. The committee rejected a resolution on the matter 12-0.
Rep. Fred Deutsch, an opponent of last year's failed cannabis ballot measure, introduced a proposal to disallow consecutive attempts at statewide referenda. A House committee rejected the bill 10-2.