ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

All-Big South spring sports teams

Here are the 2021 All-Big South Conference teams for baseball, softball, boys tennis, and boys and girls golf:

Here are the 2021 All-Big South Conference teams for baseball, softball, boys tennis, and boys and girls golf:

BASEBALL

Large Division

Marshall: Josh Baker, 12, Connor Neubeck, 11, Cole Felcyn 11, Charlie Jacobson, 11

St. Peter: Theo Giedd, 12, Josh Robb, 12

ADVERTISEMENT

New Ulm: Evan Wiltscheck, 12, Carter Lang, 11, Jaden Drill, 11, Hunter Sehr, 12, Ethan Stade, 12, Cole Ranweiler, 12, Sam Keckeisen, 12

Fairmont: Jack Kosbab, 10

Waseca: Zach Hoehn, 12, Carter McQuery 11

Worthington: Kent Lais, 12, Danny Pavelko, 12

Honorable mention

Marshall: Chase Douglas, 12, Brock Schultz, 12

New Ulm: Isaiah Miller, 11

St. Peter: Brogan Hanson, 11

ADVERTISEMENT

Worthington: Jake Brandner, 11

Waseca: Zander Fitzsimmons, 12

Small Division

Luverne: Ethan Beyer, 12, Cade Wenninger, 12, Casey Sehr, 11, Bailey Cowell, 12, Connor Connell, 9

Pipestone Area: Dawson Kellen, 12, Dawson Schelhaas, 12, Austin Johnson, 11

St. James Area: Jesus Moriel, 10

Windom Area: Connor Redman, 12, Kade Sammons, 12

Blue Earth Area: Anders Fering, 12, Logan O’Hara, 11, Anthony Carr, 11

ADVERTISEMENT

Jackson County Central: Gavin Jacobsen, 12, Levi Lindley, 11, Damien Phaly, 11

Honorable mention

Pipestone Area: Cole Lueck, 12

Windom Area: Noah Armstrong, 11, Austin Doorenbos, 12

Blue Earth Area: Kean Hicks, 11; Keegan O’Brien, 12

Luverne: Braydon Ripka, 11

Redwood Valley: Alex Lang, 11

Jackson County Central: Lucas Vesey, 11, Leighton Polz, 12

SOFTBALL

Large Division

St. Peter: Maya Pettis, 10, Mckenna Van Zee, 11, Sophia Doherty, 11, Grace Remmert, 11, Ryenne Pettis, 11

Worthington: Haley Grimmius, 11, Sophie Wietzema, 12, Olivia Hayenga, 11, Lauren Nelson, 10

New Ulm: Miranda Suess, 11, Gracie Linbo, 9, Laura Bertrang, 10

Marshall: Leah Schaefer, 11, Olivia Houseman, 10

Fairmont: Allison Janssen, 10, Anna Ehlert, 10

Waseca: Jadyn Olsem, 11, Isabel DenOuden, 12

Honorable mention

St. Peter: Dani Johnson, 11, Lauren Niemeyer, 12, Lilly Ruffin, 11

New Ulm: Maddie O’Connor, 11, Amber Gleisner, 12

Marshall: Ashley Steinbach, 11

Worthington: Taylor Ponto, 12

Fairmont: Cassidy Schultz, 11

Waseca: Haylee Sommers, 10

Small Division

Pipestone Area: MacKenzie Manderscheid, 12, Jessa Reinert, 12, Kayla Hubbling, 10, Nicole Pals, 12, Melody Remund, 10

St. James Area: Maddie Brey, 12, Chloe Mickelson, 12, Addie Bowers, 10, Taylor Sodeman, 10, Kelsey Grunewald, 12

Windom Area: Ellie Maricle, 12, Kaitlee Huska, 11, Jenna Brockman, 12

Luverne: Roz Oye, 12, Billi Connell, 11

Jackson County Central: Alexis O’Reilly, 10

Redwood Valley: Ella Stoneberg, 10

Honorable mention

Pipestone Area: Madelyn Wiese, 10

St. James Area: Jaelyn Haler, 11

Windom Area: Jenna Veenker, 11

Luverne: Ainslie Robinson, 11, Carly Olson, 10

Jackson County Central: Maia Reed, 11, Molly Turner, 11

Blue Earth Area: Miya Gustafson, 12

Redwood Valley: Mia Means, 10

BOYS TENNIS

West Division

Luverne: Pierce Cunningham, 11, Blake Frahm, 11, Griffen Jarchow, 11, Ben Jarchow, 12

Worthington: Alec Langerud, 11, Ian Barber, 9

Redwood Valley: Andrew Muetzel, 10

St. James Area: Caleb Rivera, 12

Pipestone Area: Cole Paulson, 11, Isaac Stiles, 11

Honorable mention

Pipestone Area: Tony Wacker, 11, Will Rops, 12

St. James Area: James Gutierrez, 12, Rodolfo Arreaola, 12, Marco Hernandez, 12, Juan Castenada, 12

Worthington: Ben Schrieber, 9

BOYS GOLF

Blue Earth Area: Braden Gudahl, 12, Gavin Storbeck, 12, Manning Lane, 12, Ashton Lloyd, 10, Max Ehrich, 12

Marshall: Luke Ehlers, 8, Jayden Manthei, 9

Fairmont: Alexander Moeller, 11, Jacob Harris, 11, Brock Lutterman, 10

St. Peter: Kendall Nicolai, 12, Kaiden Brovold, 9

Redwood Valley: Connor Josephson, 12

Luverne: Henry Hartquist, 10

Pipestone Area: Braxton Thompson, 10

Jackson County Central: Sam Brinkman, 9

Worthington: Tyler Jaycox, 10

Waseca: Griffin Seifert, 12

GIRLS GOLF

Waseca: Megan Nelson, 12

Pipestone Area: Emma Budden, 12

Fairmont: Maggy Totzke, 11, Anika Haugen, 10, Brynn Gustafson, 9, Solveig Senf, 10

St. Peter: Adrianna Bixby, 10, Mia Hansen, 12, Audra Bixby, 11

Redwood Valley: Julian Brown, 10, Payden Beran, 12, Mila Jenniges, 9

New Ulm: Paige Dreckman, 11

Jackson County Central: Regan Farmer, 12

Marshall: Brooklyn Gossen, 11

Luverne: Morgan Gonnerman, 11, Lauren Hansen, 10

Worthington: Kendall Nixon, 12

Windom Area: Allie Ward, 9

What To Read Next
Outstanding outside shooting helped the Eagles beat Worthington in Worthington, 82-68
The Trojan girls hockey team lost 12-1 to the Blades. The Trojans were down several players due to injury and started an emergency backup at goalie.
Minnesota West basketball teams split Saturday with visiting Golden Rams
Travis Rogotzke scored a school single-game record 48 points Friday night as the Jackson County Huskies held back arch-rival Windom Area in a high school boys basketball showdown.