ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

High School basketball: Red Rock all-conference teams selected

DAILY GLOBE All-Red Rock Conference boys and girls basketball teams have been released for 2014-15. Following are the all-conference selections, with grades in parentheses: Boys basketball Murray County Central -- Logan Kluis (12), Grant Everson ...

DAILY GLOBE

All-Red Rock Conference boys and girls basketball teams have been released for 2014-15.
Following are the all-conference selections, with grades in parentheses:
Boys basketball
Murray County Central - Logan Kluis (12), Grant Everson (12), Grant Rohrer (11)
Southwest Christian - Brevan Jasper (12), Luke Nibbelink (12), Jay DeBoer (12)
Hills-Beaver Creek - Braden Ellingson (12), Carey Taubert (12)
Mountain Lake Area - Levi Stoesz (10), Ben Grev (12)
Ellsworth - Justin Kruse (12)
Westbrook-Walnut Grove - Anthony Ross (9), Randy Knutson (11)
Heron Lake-Okabena - Trey Cranston (12)
Adrian - Brady Lonneman (12), Taylor Recker (12)
Fulda - Bennett Appel (12)
Edgerton - Wyatt Butson (12)
Honorable mention - Cole Bassett (10) of MCC; Jacob Kreun (12) of Southwest Christian; Cooper Vaughn (11) of H-BC; Caleb Bergen (12) of Mountain Lake Area; Cole Meester (12) of Ellsworth; Isaac Fest (12) of HL-O; Brian Fenske (11) of Fulda; Luke Drooger (11) and Mason Sluis (10) of Edgerton; Trevor Pederson (10) and Luke Engen (10) of Red Rock Central
Girls basketball
Heron Lake-Okabena - Andrea Hinkeldey (11), Kailey Wendland (12), Courtney Place (12)
Southwest Christian - Ann Pater (11), Alexis Knutson (12), Savannah Tinklenberg (12), Tianna Top (12)
Red Rock Central - Olivia Bittner (11), Ramsey Piotter (10)
Fulda - Sariah Cheadle (12), Courtney Tiesler (12)
Edgerton - Tanner Gunnink (12), Mia Wassink (11)
Hills-Beaver Creek - Madison Fick (12), Kelli Esselink (12)
Adrian - Elizabeth Thier (12)
Murray County Central - Jade Giese (12)
Mountain Lake Area - Signey Stoesz (11)
Westbrook-Walnut Grove - Elizabeth Woelber (12)
Honorable mention - Gabi Stenzel (10) of HL-O; Hope Veldkamp (11) of Southwest Christian; Erika Rogotzke (12) and Taylor Price (10) of Red Rock Central; Randi Tiesler (10) of Fulda; Breanna Nelson (12) of Edgerton; Avery VanRoekel (10) of H-BC; Jodi Bents (11) of Adrian; Sierra VanIperen (12) and Morgan Behrends (12) of MCC; Megan Popkes (11) of Ellsworth

What To Read Next
WORTHINGTON – The top 10 teams in Minnesota Class A high school gymnastics will be in Worthington on Saturday (Jan. 28) for the state True Team meet. Participating teams are Becker, Benson, Big Lake, Byron, Detroit Lakes, Mankato West, Melrose, New London-Spicer, St. Peter, and Worthington.
Tom Goehle, son of legendary coach Hugo Goehle, was once a star athlete at Hills-Beaver Creek High School. Now he gives back through coaching and his involvement in Fellowship of Christian Athletes.
Hall of Famer Tony Oliva and current Minnesota Twins stopped in Luverne Wednesday with the annual Winter Caravan tour
Thursday night high school sports roundup: