ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Monday sports roundup: Windom Area boys basketball team impressive

Monday area high school sports roundup:

Monday area high school sports roundup:

Boys basketball

Windom Area 82, St. James Area 48

WINDOM – Utilizing a 12-2 surge to end the first half and putting five players in double figures, the Windom Eagles boys basketball team defeated St. James 82-48 Monday night.

After the Eagles opened up an early 29-7 lead, the Saints rallied and whittled the spread to 10 at 35-25 before Windom responded with its 12-2 burst to earn a 47-27 halftime lead.

ADVERTISEMENT

Windom (2-3) continued to pull away after intermission and won its second straight game after a trio of losses to start the season.

Austin Doorenbos connected on four of his five 3-pointers in the second half and finished with a team-high 19 points for the Eagles, while Dylan Serreyn (21 rebounds) and Sam Doorenbos each notched 15 points.

Abe McKibbin scored 12 of his 14 points in the first half and Conner Redman completed a stellar all-around performance with 12 points, nine rebounds, five assists and four steals.

Sophomore point guard Henry Erickson directed Windom’s attack with 12 assists, while also scoring seven points and coming up with a trio of steals.

Hayden Jones scored 20 points to lead the Saints (0-6) and Alex Stresemann tacked on 14

points, drilling four 3-point shots in the first half.

St. James Area 27 48

Windom Area 47 82

ADVERTISEMENT

Girls basketball

St. James Area 55, Windom Area 52

ST. JAMES -- Five-ten sophomore Taylor Sodeman scored 22 points and teammate Jaelyn Haler scored 13 as host St. James Area edged Windom Area in a Big South Conference girls basketball contest.

Windom Area connected on just 34 percent of its field goals, including eight of 33 from 3-point range.

Allison Letcher led the Eagles with 20 points, and Delaney Smith added 18.

RRC 60, W-WG 50 (OT)

LAMBERTON -- Red Rock Central outscored Westbrook-Walnut Grove 10-0 in overtime.

Karli Arkell scored 23 points for the winners, while Lilly Stavnes and Nicole Schroepfer each added 15.

ADVERTISEMENT

Olivia Klumper with 16, Abby Wiggins with 12 and Beth Byers with 10 paced W-WG.

W-WG 26 50 50

RRC 24 50 60

Gymnastics

Pipestone Area at Luverne

LUVERNE -- The host Luverne Cardinals eclipsed Pipestone Area 125.350 to 124.550 in a gymnastics dual between Big South Conference squads.

Luverne’s Ella Reisdorfer won the uneven parallel bars (8.350) and the floor event (8.950) while achieving first in the all-around with a 33.925 score. Teammate Amira Cowell was first on vault (8.9).

Pipestone Area’s Kindra Douty won the balance beam competition (8.5) and was second in the all-around (33.250).

What To Read Next
Monday high school sports roundup:
Luverne is seeded No. 1 in the upcoming Section 3A girls high school hockey tournament and Worthington is seeded sixth.
The Worthington Trojans boys basketball team played exceptional defense against Canistota, surrendering a mere 11 points in the first half.
Outstanding outside shooting helped the Eagles beat Worthington in Worthington, 82-68